Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bebeğiniz ile sofraya oturun

Bebeğiniz ile sofraya oturun

Bolu Refika Baysal Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezi'nde görevli Dr. Turgay Özbakır, çocukların yemek yeme alışkanlığını kazanmaları için 1.5-2 yaşından itibaren sofraya oturtulmaları gerektiğini söyledi.

Çocukların 1.5-2 yaşından itibaren aile bireyleriyle birlikte sofraya oturtulmasının gerektiğini söyleyen Dr. Turgay Özbakır, "Çocuğunuzu 1.5-2 yaşından itibaren sofranıza oturtarak, yemeğini ayrı tabaktan kendisi yemesi için teşvik ediniz. Çocuğunuza 'ne yiyeceksin' diye sormadan, pişirilen yemeklerden onun gözünü korkutmayacak şekilde azar azar tabağına koyarken, etrafa dökmemesi için de tedbir almalısınız" dedi. Çocuğun yemeğini yememesi halinde, zorlama yerine bir sonraki öğünde yiyebileceğinin söylenmesi gerektiğini belirten Dr. Özbakır, "Çocuğunuza, öğün aralarında mümkün olduğunca bisküvi, kraker, şeker ve çikolata gibi şeyler vermeyiniz. Bu tür besinleri haftada en fazla 2-3 kez, o da yemekten sonra olmak üzere verebilirsiniz" uyarısında bulundu.

Evdeki büyüklerin, çocuğa kötü örnek olmamak için mümkün olduğu kadar seçmemeleri gerektiğini söyleyen Dr. Özbakır, "Çocuğunuza, yemek yemesi için mükafat vaad etmeyin. Tabak elinizde çocuğunuzun arkasında kesinlikle dolaşmayın. Hiçbir çocuk, yemek yemeden uzun süre açlığa dayanamaz" dedi.

Önerilen şeylerin yapılması durumunda çocukların yemek yemede problem yaşatmayacaklarını söyleyen Dr. Özbakır, "Bu öneriler dikkate alınmadığı takdirde, her yemek saati problemli bir hale dönüşür. Çocuğunuza kesin ve kararlı davranmaya çalışırken, asla ve asla yalan söylemeyin, yerine getiremiyeceğiniz sözü vermeyiniz. Unutulmamalıdır ki, dünyada ve Türkiye'de yemek yemeyi artıracak etkili ve zararsız hiçbir ilaç yoktur" diye konuştu.
505
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.