Magazin

Bebeğe sihirli dokunuşlar

Bebeğe sihirli dokunuşlar

Yapılan çeşitli araştırmalara göre, masaj yapılan bebekler daha sağlıklı oluyor.

Türk Tabipler Birliği tarafından yayınlanan Sürekli Tıp Eğitimi Dergisi'nde (STED), Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Sosyal Pediatri Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayten Egemen ile Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'ndan Uzman Dr. Banu Yeğen'in "Dokunmanın Önemi ve Bebek Masajı" konulu araştırmasına yer verildi.

Egemen ve Yeğen'e göre, yüzyıllardır özellikle Asya uygarlıklarında uygulana gelen bir bakım sanatı olan masajın yararları artık günümüzdeki bilimadamları tarafından da kabul görüyor. Bilimadamları, tensel temas ve masajın büyüme ve gelişme, kronik hastalıkların nedenine yönelik ve palyatif tedavisi, insanlar ve hayvanlar arasındaki iletişim düzenlenmesi üzerindeki biyolojik rolüne odaklandılar.

Yapılan çeşitli araştırmalara göre, prematüre ve düşük doğum ağırlıklı bebeklere hastanede uygulanan masaj tedavisi kilo alımlarını hızlandırıyor, gelişimlerin daha hızlı ve dengeli olmasını sağlıyor, daha uzun süre uyanık kalmalarına, daha atik olmalarına yol açıyor. Ayrıca bu bebeklerin hastanede kalış süreleri de ortalama altı gün kısalıyor.

Dokunmanın biyolojisini inceleyen araştırmacılar, tensel temasın ve masajın yaşam kalitesini artırdığına ilişkin etkileyici veriler sunuyor. Bebeğe sevgi ve şevkatle dokunma onun gelişimine büyük katkıda bulunuyor. Temel olarak bebeğin bedensel ve ruhsal gelişimini olumlu yönde etkileyen bir etkinlik olan masaj bebeğin yaşam kalitesini artırıyor, anne ile iletişimini geliştiriyor, kas koordinasyonunun gelişimine katkı sağlıyor, dolaşım, solunum ve sindirim sisteminin düzenlenmesine ve uyumasına yardımcı oluyor, hareketliliğini artırıyor. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve daha uzun süre anne sütü ile beslenmesini sağlıyor.
Yayın tarihi: 11.11.2002
494
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.