Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

BBC hatasını haberleştirdi

BBC hatasını haberleştirdi

Canlı yayına yanlış konuk alarak ilginç bir olay yaşatan İngiliz yayın kuruluşu BBC, hatasını örtmedi aksine haberleştirdi.

Teknoloji uzmanı sanarak canlı yayına yanlış konuk çıkaran BBC hatasını hasır altı etmedi. Seyircilerden özür dileyen BBC, canlı yayında terlettiği konuğun da kimliğini açıkladı.

Taksi şoförü değilmiş
Yaptığı yanlışlığı İnternet sitesinde haberleştiren BBC yayına aldığı konuğun bir başkasıyla karıştırıldığını açıkladı.

BBC prodüktörü, asıl konuğun resepsiyonda beklediğini görünce yanlışlığın fark edildiğini söyledi.

Giy Goma adlı Kongo vatandaşının, daha önce açıklandığı gibi taksi şoförü değil, BBC'ye iş görüşmesine gelen bir iktisatçı olduğu ortaya çıktı. Canlı yayında iş görüşmesi yaptığını sandığını belirten Goma ise yeniden ekranlara çıkmaya hazır olduğunu söyledi.

İşte o diyalog
BBC'nin yayına çıkaracağı esas isim teknoloji uzmanı, News Wireless internet dergisinin editörü Guy Kewney'di. Ancak kanal stüdyoya yanlış kişiyi çıkarınca, canlı yayında şu diyaloglar yaşandı:

Spiker: (İnternet'ten yasadışı müzik indirilmesi ve bilgisayar devi Apple hakkında verilen bir mahkeme kararıyla ilgili) "Bugünkü mahkeme kararı sizi şaşırttı mı?"

Konuk: "Epeyce büyük bir sürpriz oldu. Etrafa bakacak olursanız, birçok insan İnternet'ten, web sitesinden birçok şey indiriyor. Yoksul insanların da öylece hızlı dosya indirebilmesi çok güzel."

BBC spikeri bu cevaplar üzerine bir yanlışlık olduğunun farkına vardı ve sohbeti apar topar bitirdi.
Yayın tarihi: 16.05.2006
373
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.