Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bazı insanlar neden başarılı

Bazı insanlar neden başarılı

Time Dergisi, başarının nedenlerini kapak konusu yaptı.

Bazı insanların başarılı olmaya daha yatkın olmasının nedenini soran dergi, 'Başarı ateşi kendi kendine yanmıyor. Bu hırsı genler mi, aile mi, kültür mü tetikliyor? Yoksa başarının sırrı kendi ellerimizde mi' diye sordu.

Derginin araştırmasına göre, bazı kişilerin neden diğerlerinden daha hırslı olduğunu anlayamadığımız bir yana, hırsın ne olduğu konusunda bile görüş birliğine sahip değiliz.

California'nın Soka Üniversitesi'nden antropolog Edward Lowe, 'Hırs bir evrimsel oluşumdur. Sosyal statüsü nasıl tanımlanırsa tanımlansın, her toplum içinde bazı insanlar daha girişken, bazıları ise o kadar girişken değil' diyor.

California Üniversitesi'nden psikolog Dean Simonton ise 'Hırs, enerji ve kararlılıktır. Fakat hedefler de taşımaktadır. Hedefleri olup da enerjileri olmayan insanlar koltukta oturup 'Bir gün daha iyi bir fare kapanı yapacağım' demekle kalırlar. Enerjileri olan, fakat belli bir hedefleri bulunmayan insanlar ise bir amaçsız projeden diğerine atlayarak kendilerini harap ederler' diyor.
(Hürriyet)
402
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.