Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bazı bebekler farklı oluyor!

Bazı bebekler farklı oluyor!

Tüm bebekler kazaya eğilimli ve korunmaya muhtaçtır. Ama bazıları vardır ki, kazaya devamlı davetiye çıkarır, gözünüzü bir an olsun ondan ayıramazsınız. Uzmanlara göre, bebeğinizin tehlikeye yatkın olup olmadığı hareketlerinde gizli.

Uzman pedagog Şebnem Kurtaran, kimi sakin kimi gürültücü de görünse aslında tehlikeye meyilli bebeklerin tipik özellikleri olduğunu söyledi. Kurtaran, her an gözünüzün üzerinde olması gereken "afacan bebekleri" tanımanızda yardımcı olacak bazı ipuçlarını şöyle sıraladı.

Afacan çocuğu nasıl tanırsınız?
• Emeklemeden ayakta durmaya ya da yürümeye çalışır. Kazaya daha yatkındır. Çünkü normalde bebekler adım atmada uzmanlaşmadan önce yürüme riskini alamaz. Eğer yürümeye çalışıyorsa deneme - yanılma yöntemiyle gelişim sürecini hızlandırıyordur.
• Her gördüğünü ağzına sokar. Eğer meraklıysa oyuncağı eline alır ve ağzına götürmeden önce inceler. Afacansa ilk tepkisi her şeyi hemen ağzına götürmek olur. Bu da muhtemel bir yutma ya da boğulma tehlikesi yaratabilir.
• Oyuncağının peşinde sürekli koşar, kimi zaman sendeler. Ani hareketleri vardır. Bu da herhangi bir şeye çarparak düşmesine ya da yaralanmasına neden olabilir.
• Sürekli gürültü çıkarır. Kendince hoşnutsuzdur. Tabak çanakla oynamaya bayılır.
• Yatakta yön değiştirir. Siz çevirdikçe o kendi istediği yöne doğru yatar. Asla aynı yöne bakmaktan hoşlanmaz.
• Koltuk tepesine çıkar ya da bir yerlere tırmanmaya çalışır. Amaç sadece ulaşmaktır. O kadar gözü karadır ki, hiçbir şey onu korkutamaz.
523
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.