Magazin

Bayramda trafik canavarı olmayın

Bayramda trafik canavarı olmayın

Türkiye'de, yılda ortalama 10 bin kişinin ölümüne, binlerce kişinin yaralanmasına yol açan trafik kazaları bayramlarda yoğunlaşıyor. Kazalar yüzde 95 oranında insan unsurundan kaynaklanıyor.

Trafik kazaları, dünyada insan hayatına son veren çocuk ölümü, kanser ve kalp hastalarının ölümünden sonra en fazla önem taşıyan ölüm nedenleri arasında yer alıyor. Trafik kazaları, özellikle, bayram öncesi ve sonrası dönüşlerde diğer günlere oranla daha da artarak, bayramı acıya dönüştürebiliyor.

Canavar bayramlarda ortaya çıkıyor
Bayramlarda sevdiklerinin yanlarına bir an önce gitmek isteyen sürücülerde, psikolojik durumlarına bağlı olarak diğer günlere oranla daha fazla sorumsuz, başkalarına hak tanımayan, dikkatsiz ve duyarsız davranarak birer trafik canavarı olabiliyor. Sürücüler, böylece hem kendilerinin hem de araçta bulunan yolcuların hayatını tehlikeye atıyorlar.

Nasıl önlenebilir?
Uzmanların yaptıkları araştırmalarda, trafik kazalarının azaltılması için eğitim, teknik bakım, yasal düzenleme ve denetim ile acil yardım ile mümkün olacağı kaydediliyor. Araçlarda, emniyet kemerleri, özel sistemlerle geliştirilmiş direksiyon ve fren simitleri, ön tabloda bulunan cihazları kapsayan armatür aksesuvarlarının yumuşatılması, kapı emniyet kilitlerinin daha da iyileştirilmesi ve hava yastıkları gibi nedenlerle teknik bakımdan kaynaklanan kazaların azaltılabileceği ifade ediliyor. İnsan unsurundan kaynaklanan trafik kazalarında da eğitim, denetim, hatalı sollama, aşırı hızlı gitme, yakın takip yapma, alkollü araç kullanma, trafik işaret ve işaretçilerine uyma ile kazanın en aza indirileceği belirtiliyor.

Kendinizi mutlaka test edin
İyi ve güvenli bir sürücü olabilmek için cevaplanması gereken sorular şöyle:
 • Sürücü koltuğunda yolculuk anında dostlarınızın yaptığı sohbete sizde katılıyor musunuz?

 • Ön koltukta oturan kişi ara sıra sağ ayağını aniden geriyor, ellerini konsola dayamak zorunda kalıyor, sonra da dönüp size doğru bakıyor mu?

 • Fren yaptığınız zamanlarda, yolcular hep içini çekiyor, virajlarda, ellerinde olmadan kapılara doğru yaslanıyor ve tutunacak yer arıyorlar mı?

 • Seyir halindeyken yolcular öndeki araçlara bakıyor her sollama yaptığınızda, geçtiğiniz araca dönüp bakıyorlar mı?

 • Sizi geçen araçlarının sürücü veya yolcuları dönüp size bakıyorlar mı?

 • Durduğunuzda, arabadakiler derin bir nefes alıyor, bir daha sizin kullanacağınız araca binmekten çekiniyor mu?

 • Yola çıktığınızda etraftan el kaldıranlar, hayretle bakanlar oluyor mu?


 • Sorulardan bir tanesinin bile cevabının "evet" olması, tehlikeli ve güvenilmez bir sürücü olduğunuzu gösteriyor.
  Yayın tarihi: 21.11.2003
  413
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.