Magazin

Bayan Pirelli politikaya soyundu

Bayan Pirelli politikaya soyundu

Telecom ve Pirelli'nin başkanı Tronchetti Provera'nın eşi Tunuslu manken Afef Jnifen, 'melezlerler Katolik kültürü bozar' söylemine tepki olarak politikaya atılıyor.

İtalya'da Senato Başkanı Marcello Pera'nın Katolik tarikat Birlik ve Özgürlük'ün (Comunione e Liberazione) yıllık toplantısında yabancılara karşı yaptığı konuşma, Bayan Pirelli'yi harekete geçirdi. Pera'nın, melezlerin ve melez kültürün Katolik toplumunu olumsuz etkilediği söylemesi ve bununla mücadele edilmesi çağrısı yapması üzerine eski Tunus'lu manken Afef Jnifen politikaya atılma kararını verdi.

'Fazla popüler'
İtalya'nın muhalefet ortaklarından Udeur'un (Avrupa için Demokratik Birlik) lideri Clemente Mastella, Afef Jnifen'i önümüzdeki 2006 genel seçimlerinde Senato Başkanı Marcello Pera'ya karşı aday olarak öne sürdü. Bu fikir siyaset dünyasını da ikiye böldü. Tunuslu bir diplomatın kızı olan, eski manken Afef Jnifen'in, gerek şov dünyasındaki kariyeri, gerekse Pirelli ve Telecom'un başkanı Tronchetti Provera'nın eşi olarak da sürdürdüğü lüks yaşam bazı politikacılarca yabancı göçmenleritemsil edemeyeceği şeklinde yorumlanıyor.

Eşi Pirelli ve Telecom başkanı Marco Tronchetti Provera tarafından "Sakın politikaya girme" şeklinde uyarılan Afef Jnifen ise şimdiden politik provakasyonlara başladı bile. "Eğer siyaset beni çağırıyorsa eninde sonunda İtalyan parlamentosunu melezleştireceğim" diyen Afef, İtalyan solunun kendi değerlerine daha yakın olduğunu söylüyor.

Berlusconi'nin liderliğindeki "Casa della Liberta" da beğendiği isimler olduğunu söyleyen Jnifen, şimdilik sağa da sola da mavi boncuk dağıtıyor.

13 yıldır İtalyan vatandaşı
Afef Jnifen, 13 yıldır İtalyan vatandaşı ve daha önceki evliliğinden bir de oğlu var. İtalya'nın milyarder güzellerinden biri olarak kabul edilen Jnifen politikaya atılma gerekçesi olarak, lüks içinde kendi hayatını sakin bir biçimde yaşamak yerine idealleri için mücadele etmek istemesini gösteriyor. İtalyan ve Arap dünyası arasındaki diyaloğa katkıda bulunmak istediğini belirten Afef'in adaylığı, demokratik solda olumlu karşılanırken, bir kısım politikacılarda sadece "imaj siyaseti" yapmasının sakıncalı olacağını belirtiyorlar.
Yayın tarihi: 02.09.2005
658
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.