Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bay Keuner'in yeni maceraları

Bay Keuner'in yeni maceraları

Ozan, oyun yazarı, tiyatro yönetmeni ve kuramcısı Bertolt Brecht'in mektupları, tiyatro taslakları, öyküleri ve kitaplarını içeren özel koleksiyon İsviçre'de ortaya çıktı.

Bern Üniversitesi Tiyatro Bilimi Enstitüsü'nden yapılan açıklamaya göre, Brecht'in İsviçre'de geçirdiği zamana ait çalışmaları, Zürih kentinde bir özel koleksiyon içinde açığa çıkarıldı. Brecht'in eşi Helena Weigel ile mektuplarını da içeren koleksiyonda, Brecht'in felsefesinin en yalın biçimiyle anlatıldığı "Bay Keuner Öyküleri"ne ait 12 yeni bölüm de bulunuyor.

"Epik Tiyatro"nun fikir babası
Naziler döneminde marksist olduğu için yasaklanan Brecht, vatandaşlıktan çıkarıldıktan sonra kaldığı İsviçre'de, şükran borcu olarak bazı çalışmalarını dostlarına emanet etmişti. Üç Kuruşluk Opera, Kafkas Tebeşir Dairesi gibi eserleri dünya yazınına armağan eden Brecht, tasarladığı ve de uyguladığı "Epik Tiyatro" kuramıyla, tiyatroda devrim yaptı. İsviçre, Danimarka ve ABD'de çalışmalarını sürdürdü. Daha sonra vatanına geri döndü ve 1956 yılında, Berlin'de damar tıkanıklığından yaşama veda etti.
395
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.