Magazin

Batsın bu dünya...

Batsın bu dünya...

Sabancı Üniversitesi öğrencileri, 'Biz bunları seviyoruz' sloganıyla arabesk şarkılardan oluşan bir konser düzenledi. Onur konuğu Orhan Gencebay'dı.

Hiç, gizli gizli arabesk dinlediğiniz oldu mu? Ya da kasetçinin önünden geçerken duyduğunuz 'Batsın Bu Dünya'ya içten içe eşlik ettiğiniz... Ve aslında arabeski sevdiğiniz halde, 'arabeskçi' damgası yememek için bunu küçük bir sır olarak sakladığınız...

Sabancı Üniversitesi öğrencileri önceki gece düzenledikleri bir konserle, bu küçük sırlarını açığa çıkardı. 'İtiraf ediyoruz: Biz bu şarkıları seviyoruz' sloganıyla düzenlenen konserde, bir zamanlar pek çok yerde yasaklanan, pop kültürünün yükselmesinden sonra da dışlanan arabesk şarkıları, gerçek bir orkestrayla poplaştırılmadan, rock'laştırılmadan söylendi.

Notaları acı biberden afiş
Sabancı Üniversitesi Müzik Kulübü'nün organize ettiği konserin, afişi de, basın bülteni de ilginçti. Acı biberlerin nota olarak kullanıldığı afişte, 'Kasedini almaya çekindiğimiz, dinlemek için kasetçilerin önünde oyalandığımız, 'Bir popçu remiksini yapsa da doya doya dinlesek' dediğimiz, etrafta kimsecikler yokken ritim tuttuğumuz şarkılar' sözleri yer alıyordu.

Basın bülteninde ise öğrencilerin arabeskle ilgili görüşleri şöyle özetleniyordu: "En acıklı günlerimizin açan gülleri, bir dönemin yazılmamış tarihi, çaresizliğin ve göçün manzumeleri. İtiraf ediyoruz! Biz bu şarkıları seviyoruz."

İlk açılış bağlamadan
Sabancı Üniversitesi'nin Tuzla'da bulunan kampüsündeki gösteri merkezinde ilk hareketlenme, gecenin onur konuğu olan Orhan Gencebay'ın salona girişiyle yaşandı. Gencebay kollarını açıp selam verdikten sonra alkış koptu. Işıklar söndürülünce, artık konser vaktiydi. Dört kişilik vokal grubu yerini aldı. Sahneye ilk 'konuk solist' bağlama virtüözü Yusuf Taner çıktı, ardından da Gencebay. Çok duygulandığını söyleyip, öğrencilere teşekkür etti.

Yalnızım dostlarım...
Artık sıra şarkıları seslendirecek soliste gelmişti. Üniversitenin Kültürel Çalışmalar Programı mezunu Kemal Arslan'ın çıktığı sahnedeki ilk şarkısı, Orhan Gencebay'ın 'Batsın Bu Dünya'sı oldu. Şarkı bitince de mesajını verdi: "Geçen yıl bu zamanlar Türkiye'de bir ezber daha bozulmuş, 1 Mart tezkeresi Meclis'ten geçmemişti. Bu şarkı, barış için geldi."

Müslüm Gürses'in 'Dünya tersine dönse vazgeçmem' şarkısından sonra sıra İbrahim Tatlıses'in 'Bir Tek Dileğim Var, Mutlu Ol Yeter' şarkısına geldiğinde, artık bütün salon elleri havada eşlik ediyordu. 'Yalnızım Dostlarım, Yalnızım Yalnız' şarkısında çakmaklar çıkmıştı.

'Kanımızda var bir kere'
Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri birinci sınıf öğrencisi Çağrıhan Utku konseri ilginç bulmuştu: "Bizim okulun yapısı düşünüldüğünde, aslında arabesk seven pek olmaz. Ama kanımızda var işte, konser olunca herkes geldi." Salonda, yalnızca Sabancı değil, diğer üniversitelerden de gelenler vardı.

Cerrahpaşa Üniversitesi dördüncü sınıf öğrencisi Bahar Temiz, aslında rock dinlediğini söylerken, "Arabeski değil ama Orhan Gencebay'ı seviyorum. Çok kaliteli ve köklü" diyordu. Sabancı Üniversitesi Ekonomi Yüksek Lisans öğrencisi Emel Yılancı ise, "Daha çok pop tercih ediyorum. Ama sonuçta arabesk içimizde var. Hepimiz Anadolu'nun çeşitli yerlerinden geldik. Ben Trabzonluyum. Bizde herkes sever. Ama fantezi müzikle arabeski karıştırmamak gerek. Arabesk köklü bir müzik" diyerek konsere geliş nedenini açıklıyordu.

Gencebay'dan imza almayı başaran Sabancı Üniversitesi Sanat Sosyal Bilgiler Fakültesi birinci sınıf öğrencisi Kemal Yerlikaya da durumu şöyle özetliyordu: "Ben, diğer arkadaşlarım gibi itirafçılardan değilim. Kabul edelim, arabesk damarlarımızda dolaşıyor. Sonuçta metal müzikte de isyan var. Aynı şeyi söylüyorlar..."

Gencebay: Çok duygulandım
Konser arasında görüşlerini aldığımız Orhan Gencebay, "Amatör duyguların yüceliği beni çok duygulandırdı" dedi. Gencebay, bu şarkıların bir zamanlar yasak olduğunu, gençlerin belki bunu bilmediğini söyledi. Sabancı Üniversitesi öğrencileri hakkı verilerek yorumlanan arabesk şarkıları, hakkını vererek dinledi ve unutamayacakları bir gece yaşadı.
(Radikal)
Yayın tarihi: 04.03.2005
480
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.