Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Başparmak jenerasyonu

Başparmak jenerasyonu

1980'li yıllardan sonra başparmağın insan hayatındaki rolü artmaya başladı. Video oyunları, joystick, uzaktan kumanda ve son olarak cep telefonu mesajlarıyla birlikte "başparmak jenerasyonu" diye anılan bir nesil oluştu.

Başparmak, tarih boyunca hep önemli rol oynadı. Eski Roma'da imparatorun başparmağını aşağıya ya da yukarı göstermesi ölümün ya da kurtuluşun işareti oldu.

Kansas Üniversitesi, Klasik Tarih Profesörü Anthony Corbeill'e göre başparmağı yukarı doğru göstermek, aslında ölümün işaretiydi.

İkinci Dünya Savaşı ile birlikte Amerikalıların Avrupa'ya ayak basmasıyla yukarı gösteren başparmak onay işareti oldu.

Teknolojik ilerlemeyle birlikte 1980'li yıllardan beri başparmağın insan hayatındaki önemi artmaya başladı.

Video oyunları, joystick, ve uzaktan kumandayla başparmağın kullanım alanı giderek arttı. 1980'li yılların sonunda Nintendo çılgınlığıyla birlikte başparmakta görülen rahatsızlık tıp literatürüne bile girdi, 1990 yılında New England Journal of Medicine Dergisi'nde "Nintendinitis"den bahseden bir makale çıktı.

Ancak başparmağın esas yükü cep telefon mesajlarıyla artmaya başladı. Özellikle Avrupa ve Doğu Asya'da cep telefonla yazılı mesajlaşma çılgınlık haline dönüştü.

Öyle ki cep telefonu, video oyunları, joystick kullanan gençler, genç yetişkinler ve high-tech işadamlarından Japonya'da "oyayubi sedai" yani "başparmak jenerasyonu" diye söz edilmeye başlandı.

İngiliz kültürü ve teknoloji üzerine serbest araştırmalar yapan Sadie Plant'a göre kullanımı arttığı için başparmaklar daha kaslı ve dokunuşları daha marifetli oluyor.

Plant, "Teknoloji ile teknolojiyi kullananlar arasında karşılıklı bir ilişki var ve birbirimizi değiştiriyoruz" diyor.

Yazılı mesaj incinmesi

Başparmağın ucunu kullanma yeteneğimiz, insanı diğer primatlardan ayıran başlıca özelliklerden biri.

Yaklaşık 1 milyon yıl önce modern insanda gelişen kaslar, bugün telefonu diğer primatlara göre daha kolaylıkla tuşlamasını sağlıyor.

Ancak başparmağı fazla kullanmak sürekli ağrıya da neden olabilir. Bu nedenle doktorlar "TMI" - Text - Message - Injury (Yazılı Mesaj İncinmesi) diye teşhis koyuyorlar.

İngiliz Virgin Mobile Şirketi, "Nasıl sağlıklı mesaj atabilirsiniz" diye bir kampanya başlattı. İncinmeleri önlemek için cep telefonunu andıran sert bir süngeri sıkarak antrenman yapılması öneriliyor.

Nokia, Fransa'da ülkenin en hızlı parmağını belirlemek için yarışma düzenledi. Yılan oyunu yarışmasına 2700 kişi katıldı.

İngilizler her ay yaklaşık 1.4 milyar cep mesaj gönderiyorlar.
Yayın tarihi: 20.04.2002
340
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.