Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Baskı kadını hasta ediyor

Baskı kadını hasta ediyor

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gülşen Yakupoğlu, Türk kadınında psikosomatik, safra kesesi ve guatr hastalıklarının sıklıkla görüldüğünü söyledi.

Türk kadınının çevre ve aile baskısı nedeniyle pek çok duygusunu yansıtamadığını belirten Prof. Dr. Gülşen Yakupoğlu, "Bunların içinde cinsel sıkıntılar da var. Türk kadınının dışa vuramadığı sıkıntılar, farklı biçimde ortaya çıkıyor. Mide, karın ağrısı gibi şikayetlerin yanı sıra, yüksek tansiyona eğilim de artıyor" dedi.

Kadınların erkeklere oranla daha hassas bir yapısı olduğunu vurgulayan Yakupoğlu, özellikle kırsal kesimde yaşayan pek çok kadının, psikosomatik hastalıkla karşı karşıya olduğunu ifade etti.

ORTA YAŞ VE BEYAZ TEN HASTALIĞI
Türk kadınında sıklıkla görülen bir diğer hastalığın safra kesesi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Yakupoğlu, şöyle konuştu: "Çok doğum yapmış, orta yaş grubu ve beyaz tenli kadınlarda safra kesesi hastalıkları sıklıkla görülüyor. Bunun bilinen ve bilinmeyen nedenleri var. Bazı hastalarda genetik olarak görülen bu hastalık, bazılarında ise hormon sistemine bağlı olarak ortaya çıkıyor."

GUATR DA HASTALIĞI
Guatrın da bir kadın hastalığı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Yakupoğlu, içilen sudaki iyot eksikliğinin ve bu suyla yetişen sebze ve meyvelerin guatra neden olduğunu belirtti. Prof. Dr. Yakupoğlu, "Guatr Türkiyede en çok Isparta, Burdur ve Karadeniz bölgesinde görülüyor. Hastalığın bilinen nedenleri arasında iyot eksikliği var ancak, diğer hastalıklar gibi guatr da ırsi olabiliyor" diye konuştu.

YÜKSEK TANSİYON KADINLARDA FAZLA
Yüksek tansiyonun hem kadın hem de erkek hastalığı olduğunu belirten Prof. Dr. Yakupoğlu, şöyle konuştu: "Yüksek tansiyon erkek ve kadını tehdit eden bir hastalık, ancak kadınlar da biraz daha fazla görülüyor. Nedenleri çok açık değil. Hastalığa neden olan faktörler arasında bilinenler çok tuz alma, sürekli stres altında yaşamak. Bu hastalık her yaş grubunda görülebiliyor, ancak 40 yaşından sonra hem erkek hem de kadında görülme sıklığı artıyor."
(DHA)
Yayın tarihi: 26.11.2002
300
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.