Magazin

Baskı içinde açan gül: Nadira Alieva

Baskı içinde açan gül: Nadira Alieva

İngiltere'nin Özbekistan büyükelçisiyle yaşadığı aşkla gündeme gelen Özbek dansöz Nadira Alieva'nın hayat hikayesi film senaryolarını aratmıyor.

Alieva'nın Londra'da Arcola Tiyatrosu'nda 26 yaşındayken gerçekleştirdiği solo performansta anlatmaya çalıştığı Sovyet Özbekistan'da geçen hayat hikayesi gerçekten dokunaklıydı. Uyuşturucu bağımlısı bir baba, iki tecavüz olayı ve daha bir sürü talihsiz olay göbek dansçısının hayatını İngiliz Büyükelçi Craig Murray ile tanışıncaya kadar alt üst etmişti. Bir anda haytı değişti ve yeni br hayata gözlerini açtı. Çünkü İngiliz büyükelçiyle tanıştı.

Alieva Arcola Tiyatrosu'ndaki sunumunda, gösterisinin tamamen kendi hayatını anlattığını, İngiltere'ye gelişini ve hayat içinde başından geçen zorlukları anlattığını söyledi. Diğer taraftan da sorunlar içinde boğuşan bir insanın bu sorunların üstesinden nasıl geleceğini danslarında ve gösterisinde oldukça net ve açık bir şekilde betimliyor.

Şovu baskıcı rejimi anlatıyor
Alieva kendini apolitik olarak değerlendirirken, sahnelediği şov, aynı zamanda Özbek rejiminin sıkı dinci lideri Islam Kerimov üzerine de ışık tutuyor. Londra'da Özbek asıllı gazeteci Shahida Yakub, Alieva'nın gösterisinin Özbek kültürü va yaşam biçimi hakkında önemli ipuçları verdiğini söylüyor. Gösterinin içeriğinin çok güçlü olduğunu belirtirken, diktatörlük baskısıyla yaşayan Özbek bir ailenin içne düştüğü durumu çok güzel bir şekilde anlattığını söylüyor:

'Özbekistan'da Nadira gibi binlerce insan var' gibi de düşünebilirsiniz. Ama aslında onun kadar şanslı olan çok azdır. Onun en büyük şansı Craig Muuray ile tanışmasıydı. Özbekistan'da Nadira gibi bir sürü kız Dubai'ye veya Kırgızistan'a giderek kötü yola düştü.'

Özbekistan'ın 1991'deki bağımsızlık sürecinden sonra ailesi işini kaybetti ve babası alkolik oldu. Daha sonra uyuşturucu belasına da bulaşan baba, Nadira'yı Afgan sınırından uyuşturucu geçirebilmesi için aracı olarak kullandı. Bu çetin şartlarla savaşmak zorunda kalan Nadira, en sonunda çıkışı annesinin söylediğini yapmakta buldu. Annesi onun öğretmen olmasını istiyordu. O da öyle yaptı. Taşkent Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra öğretmenlik yapmaya başladı. Öğretmen maaşıyla düzgün bir hayata kavuşamayan Alieva, başka bir işe geçti. Fakat burada da tecavüze uğradı. Hacca giden patronunun bu davranışından sonra şoka giren Nadira hayata küstü ama bu da çözüm değildi.

Hayatı değişiyor
Başına gelen bu kötü olaydan sonra Taşkent'te bir gece klübünde dansçılığa başlayan Alieva ayda 300 dolar kazanarak ailesinin ihtiyaçlarını karşılamaya devam etti. Ve hayatını değiştiren olay 2003'te gerçekleşti. İngiltere'nin Özbekistan büyükelçisi Craig Murray ile tanıştı. Murray zaten Özbekistan'daki rejimi ve baskıcı düzeni sürekli eleştiriyordu. Daha sonra Murray görevinden kovuldu ve Alieva ile Londra'ya yerleşti.

Alieva'nın sahnedeki samimiyeti ve sıcaklığı aslında yaşadıklarından geliyor. Gelecekle de ilgili geniş planlar yapan Alieva,'Önceden çok zor bir hayatım vardı ama ailem yanımdaydı. Şimdi mutluyum ama ailem yanımda değil diyor.'Ailesini de yanına getirmeyi planlayan Alieva gösteriden topladığı parayı ailesini Londra'ya davet etmek için harcamayı düşünüyor. Nadira Alieva ne kadar hayatın çemberinden geçmiş olsa bile, hayat ona hep yeni sürprizlerle karşılık veriyor.
Yayın tarihi: 29.01.2008
533
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.