Magazin

Başımı açtım ama korkmuyorum

Başımı açtım ama korkmuyorum

Nobel Barış Ödülü'nü Ebadi'ye Paris'te şu soru yöneltildi: "Başınız açık. İran'a dönmekten korkmuyor musunuz?" Ebadi'nin yanıtı: "Korkmuyorum. Başıma gelecekler umurumda da değil. Kadının örtünmesi konusunda İslam yeniden yorumlanmalı."

Nobel Barış Ödülü'nü kazanan İranlı insan hakları savunucusu Şirin Ebadi (56), son üç gündür en çok bu soruyla karşılaşıyor: "İran'da mecburen kapanıyorsunuz. Ödülü kazandıktan sonra Paris'te düzenlediğiniz basın toplantısında ise başınız açıktı. Bir mesaj mı vermek istiyorsunuz? Dönünce başınıza geleceklerden korkmuyor musunuz?"

Şah döneminde, henüz 27 yaşındayken İran'ın ilk yargıcı olan ancak İslam devriminden sonra "kadına aykırı" diye görevinden indirilen Ebadi, Newsweek dergisine yaptığı açıklamada, sıkça sorulan soruya şu yanıtı veriyor: "İran'da geçerli yasalara göre kadının örtünmesi gerekiyor. Ben de kapanıyorum. Ancak İslam'ın daha ilerici bir şekilde yorumlanmasıyla bu durumu değiştirebiliriz. Bana göre, örtünüp örtünmemek kadının bir birey olacak kendi vereceği karara bağlıdır."

PARİS EVİM DEĞİL İRAN'DA ÖLECEĞİM
Newsweek'in sorusu: "İran'a dönünce neler olabilir. Korkmuyor musunuz?"
Ebadi'nin yanıtı: "Herşey o kadar çabuk gelişti ki, bunu düşünecek fırsatım olmadı. Korkmuyorum, ayrıca başıma ne geleceği o kadar umurumda da değil. Geri döneceğim, çünkü İranlıyım ve ülkemde ölmek istiyorum. Hasta ve yaşlı bir annem var. Paris'te olduğum zaman, Fransız Devrimi sayesinde bütün hakların tadını çıkarıyor ve mutlu oluyorum ama, orası benim evim değil."
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 13.10.2003
457
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.