Magazin

Başarının sırrı duygusal zekada

Başarının sırrı duygusal zekada

Milli Prodüktivite Merkezi (MPM) Güneydoğu Anadolu Bölge Müdürü Kutlu Çakır, duygusal zekanın, bireylerin kişisel ve mesleki başarılarını daha fazla etkilediğini söyledi.

Çakır, duygusal zeka ile insanların ortak duyguları, iletişim becerileri, insanlık anlayışları, incelik, zerafet, kibarlık, nezaket ve benzeri yeteneklerinin tanımlandığını kaydetti. "Duygusal zeka, kendimizle ve başkalarıyla olan ilişkilerimizi doğrudan etkiler" diyen Çakır, şöyle devam etti:

"Duygusal zeka bir taraftan kendi gelişimimizi ve olgunlaşmamızı,diğer taraftan da yeteneklerimiz ile diğer insanlarla aramızda olan ilişkileri tanımlar. Duygusal zekası yüksek olanlar, mesleki anlamda başka insanlarla iyi iletişim kurabildiklerinden ve yönetme becerisine sahip olduklarından, genellikle başarılı olurlar."

Günlük hayatta duygusal zekanın insanların iş arkadaşları ve aile bireyleri ile iyi anlaşabilmelerini sağladığı için, kendileri ve çevresindekilerle ilgili sorunlarının çabuk çözümleneceğini anlatan Çakır, şöyle konuştu:

"Aynı zamanda duygusal zekalılar, diğer insanları olduğu gibi kabul edip, onları dinleyip anladıkları için sevilirler ve arkadaşlık ilişkileri daha güçlü olur. Araştırmalar, zekanın başarıyı yüzde 20 etkilemesine rağmen, duygusal zekanın iş, aile ve sosyal hayattaki başarı konusunda belirleyici olduğunu ortaya koyuyor. İnsanların zekası, işe alınmalarına neden olurken, duygusal olgunlukları ise
işlerinde yükselmelerine imkan sağlar."
Yayın tarihi: 12.11.2002
562
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.