Magazin

Başarının anahtarı: Ekip çalışması

Başarının anahtarı: Ekip çalışması

Liderin yaklaşımının demokratik olması da ekibin başarısında önemli rol oynuyor. Ekip üyeleri arasında amaç birliği ve hedefe varma konusunda fikir birliği sağlanması da başarıyı beraberinde getiriyor.

Liderin yaklaşımının demokratik olması da ekibin başarısında önemli rol oynuyor. Ekip üyeleri arasında amaç birliği ve hedefe varma konusunda fikir birliği sağlanması da başarıyı beraberinde getiriyor. Türk Standartları Enstitüsü'nün yayın organı Standart Dergisi'nde yer alan bir yazıda, işyerinde ekip çalışmasıyla ilgili bilgilere yer veriliyor.
Ekibin "başarılı" olarak nitelendirilebilmesi için üyeler arasında amaç birliği, hedefe varmada amaçlar konusunda fikir birliği sağlanmış olması gerektiği belirtilen yazıda, ortak amaçlara ulaşmada ortak çabaların ekip üyelerince bilinmesinin, ekibin etkinliğini arttıracağı vurgulanıyor.
Ekip üyeleri arasında etkin bir iletişim sağlanmasının işyerinde verimliliği artıracağı ve başarıyı olumlu yönde etkileyeceği ifade edilen yazıda, başarıya ulaşmada iletişimin "vazgeçilmez bir avantaj" olduğuna dikkat çekiliyor.

Güven önemli
Ekip üyelerinin birbirlerine her bakımdan güvenmelerinin de başarıda büyük önem taşıdığı kaydedilen yazıda, lider pozisyonunda olanların astlarına güvenmeleri ve bu görevlerini yürütürken başkalarının baskısı altında kalmamaları gerektiği belirtiliyor.
Güvensizliğin ekibin başarısına zarar vereceği ifade edilen yazıda, ekip çalışmasının verimli olabilmesi için her şeyden önce insan ilişkilerinin "mükemmel" olması ve lider ile üyeler arasındaki anlaşmazlıkların ortadan kaldırılması gerektiği vurgulanıyor.
Yazıda, ekiplerin becerilerinin kalıcı olması için planlı ve programlı değişimin gerekli olduğu belirtilerek, ekibin yeni elemanlar ile zenginleştirilmesinin, ekipte uzman kişilerin bulundurulmasının ve işbölümü yapılmasının, performansın yükselmesi bakımından önem taşıdığı görüşüne yer veriliyor.
Ayrıca, yazıda, ekip üyelerinin başarısının ekibin başarısı anlamına geldiği ve her üyenin ekibin başarısı için özdisiplin sahibi olması ve bu davranış biçiminin teşvik edilmesi gerektiği belirtiliyor.
Yayın tarihi: 17.03.2002
581
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.