Magazin

Başarının anahtarı duygusal zekada

Başarının anahtarı duygusal zekada

Kişisel başarıda, yüzde 20 akademik zekanın, yüzde 80 ise duygusal zeka (EQ) rol oynuyor. Bilimadamlarına göre, kişide potansiyel olarak doğuştan varolan EQ'nun seviyesi yükselişe ve gelişime daha açık.

Akademik zekanın destekleyicisi, yakıtı olarak nitelendirilen duygusal zekanın yetenekleri arasında empati, iyi ilişkiler kurabilme, duyguları yönetebilme, güdülenme ve duyguların farkında olmak yeralıyor. Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Uzmanı Prof. Dr. Binnur Yeşilyaprak, Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Sosyal Bilimler Enstitüsü'nün organize ettiği "Duygusal Zeka" konulu seminerde, duygusal zekanın temelinin, duyguların farkına varmak, duyguları yönetebilmek ve özdenetim yapabilmek olduğunu söyledi.

DÜŞÜN, DEĞERLENDİR, EYLEME GEÇ
Bazı kişilerin, özellikle heyecanlandıkları ve beklemedikleri bir olayla karşılaştıkları zaman verdikleri tepkileri hatırlamadıklarını anlatan Prof. Dr. Yeşilyaprak, şöyle konuştu: "Beyin herhangi ani bir uyarıcı ile karşılaşınca, heyecan merkezi kişiye (düşün, değerlendir, eyleme geç) emrini verir. Ancak beyinde bulunan korsan merkezler bu emri duymaz ve kişiyi hemen harekete geçmesi için telkin eder. Duygusal zekamız gelişmemiş ise, ilkel tepki dediğimiz ilk tepkiyi düşünmeden veririz. Bu nedenle ani verilen ilk tepkilere genelde anlam veremeyiz."

DUYGUSAL ZEKANIN ÖZELLİKLERİ
Prof.Dr.Binnur Yeşilyaprak, duygusal zekası gelişmiş kişilerin bazı özellikler taşıdığını ifade ederek, "Duyguların farkında olma ve tanıma, duyguları yönetebilme, güdülenme, empati, iyi ilişkiler kurabilme yetenekleri, duygusal zekanın en büyük 5 özelliğidir. Bunlara sahipseniz gelişmiş duygusal zekanız var demektir. Araştırmalar göstermiştir ki, empati dediğimiz kendini başkasının yerine koyabilme yeteneği, kadınlarda erkeklerden daha çok gelişmiştir" dedi.

DUYGUSAL ZEKA YAKITTIR
EQ denilen duygusal zekanın, akademik zeka olan IQ ile karıştırılmaması gerektiğine dikkati çeken Yeşilyaprak, şöyle devam etti: "Bunlar kişide potansiyel olarak doğuştan vardır. Fakat EQ'nun seviyesi yükselişe ve gelişime daha açıktır. Duygusal zeka, akademik zekanın destekleyicisi, yani yakıtıdır. Ayrıca duygusal veya duyarlı insanların duygusal zekaları çok gelişmiş sanılır. Aslında bunlar ayrı şeylerdir ve her duygusal insan duygusal zekaya sahip değildir. Kişisel başarıda, bilim adamları yüzde 20 akademik zeka, yüzde 80 duygusal zeka etkilidir diyorlar."

MUCİZE BEKLEMEYİN
Seminerden sonra öğrencilerle sohbet eden Prof. Dr. Binnur Yeşilyaprak, problemle karşılaşılan en büyük dönemin öğrencilik yılları olduğuna işaret etti. Öğrencilere, "Ne olursa olsun başınızı kuma gömmeyin, problemleri ertelemeyin. Üstüne gidin" önerisinde bulunan Yeşilyaprak, bir mucize beklenmemesini, sabırlı olunmasını, yılmamak gerektiğini ve herkesin içindeki gücü fark etmesini istedi.
(AA)
Yayın tarihi: 04.04.2003
417
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.