Magazin

'Başarılı' şirket sağlığa zararlı!

'Başarılı' şirket sağlığa zararlı!

Şirketlerde hızlı büyümeyle birlikte çalışan sayısı arttıkça, elemanlar daha sık hastanelik oluyor...

Hızlı gelişen şirketler çalışanlarını hasta ediyor! İsveç Psikososyal Tıp Enstitüsü'nün yaptığı araştırma, işyerlerinde çalışan sayısıyla hastanelere yapılan başvuruların paralel artış gösterdiğini ortaya koydu. Bu durumdan en çok kadınlar etkileniyor.

Sonuçları 'The Lancet' isimli tıp dergisinde yayımlanan araştırmada, 65 yaşın altında 24 bin sağlıklı çalışan incelendi. Şirketlerde bir yıl içinde çalışan sayısında yüzde 18'in üzerinde artış olması durumunda, 90 günü aşan sağlık izinleri ve hastane başvurusu oranlarının arttığı tespit edildi.

Öneri: Esnek düşün
Altı yıl sürdürülen araştırmada, kamu hizmetinde çalışan ve şirketlerinde her yıl büyüme yaşayan kadınların, diğer çalışan kadınlara göre uzun dönem sağlık problemi yaşama riskinin üç kat çok olduğu vurgulandı. Uzmanlar bunun nedeninin, sağlık, eğitim gibi kamu hizmeti görevlerinde çoğunlukla kadınların bulunması olabileceğini belirtti. Araştırmayı yürüten Dr. Hugo Westerlund, hızlı büyüyen şirketlerdeki iş yoğunluğu ve yetersiz sosyal yardımın sağlığı olumsuz yönde etkileyen faktörler olabileceğini söyledi.

Dergi, sonuçları yorumlarken, büyük işyerlerinde çalışanlara değişime açık ve esnek olmalarını öğütledi. Her yıl yapılan araştırmalarda stresin iş-yerlerindeki en büyük problem olduğunun anlaşıldığı ve buna da en çok değişikliklerin yol açtığı hatırlatıldı.
(Radikal)
Yayın tarihi: 10.04.2004
351
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.