Magazin

Başarılı kadın hastalığı

Başarılı kadın hastalığı

Kronik yorgunluk sendromu, 'genç, başarılı, beyaz' kadınları seviyor. Belirtileri, bitmeyen yorgunluk hali ve çeşitli ağrılar

Sürekli yorgunluk, baş ağrısı ve uykusuzluk yaşıyorsanız, bir de 'başarılı bir kadınsanız' kronik yorgunluk sendromuna yakalandınız demektir. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı'ndan Dr. Gonca Karataş'ın hastalıkla ilgili çalışmasında, ABD'de 1980'li yılların başında tanımlanan hastalığın 'genç, kadın, beyaz ve başarılı' tiplerde daha fazla ortaya çıktığı belirtildi. Hastalığa özellikle 30-40 yaş arası kadınlar yakalanıyor.

En az altı ay süren yorgunluk hissi, hafıza ve konsantrasyon kaybı, baş-boğaz ağrısı, lenf bezlerinde hassasiyet, kas ve eklemlerde ağrı, dinlendirmeyen uyku ve egzersiz sonrası ağrılar, sendromun başlıca belirtileri. Bu belirtilerden en az dördünün bulunması tanı için yeterli.
Hastalarda önce fiziksel ve genetik faktörlerin belirlenmesi için testler uygulanıyor. Ancak bulgular, hastalığın daha çok sosyal sorumluluğu fazla olan kişilerde psikolojik etkenli olduğunu gösteriyor. Tedavi daha çok semptomların azaltılmasını hedefliyor. İlaç tedavisinin yanı sıra, gıda programı ve fizik tedavi de uygulanıyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 22.08.2003
446
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.