Magazin

Başağrısına 'Botoks'lu çözüm

Başağrısına 'Botoks'lu çözüm

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Plastik Cerrahi ve Rekonstrüktif Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ahmet Karacalar, kas kasılmalarına bağlı baş ağrılarında botoks tedavi uygulanabildiğini söyledi.

Karacalar, yaygın olarak estetik amaçlı kullanılan botoksun, estetikten terlemeyi önlemeye kadar birçok alanın yanı sıra baş ağrısı tedavisinde de kullanıldığını da bildirdi.

Botoksun baş ağrısı tedavisinde kullanılmasının çok fazla bilinmediğini anlatan Karacalar, bunun estetik ameliyatlarda ortaya çıktığını belirterek, şunları kaydetti:

''Kas kasılmalarına bağlı baş ağrıları olan ve özellikle alın çevresinde ve kaş arasında estetik yaptıranların bir süre sonra baş ağrısı şikayetlerinin de ortadan kalktığı görüldü. Hastalar, botoks yaptırdıktan sonra baş ağrısından kurtulduklarını belirttiler. Bu şekilde tesadüfen botoksun kas kasılmalarına bağlı baş ağrılarının tedavisi için kullanılabileceği ortaya çıktı. Baş ağrısının kaynaklandığı bölgeye göre, alın, kaş ortası ya da ensedeki kaslara yapılan botoksla kişiler baş ağrısından kurtulabiliyorlar.''

Karacalar, botoksun diğer bazı kullanım alanlarının ise aşırı terlemeyi önleme, yüz felci, istek dışı diş gıcırdamalarını önleme ve dudak kalınlaştırma gibi operasyonlar olduğunu söyledi.

FAZLASI ZARARLI
Kas gerilmelerinin insanları daha gergin ve huzursuz yaptığını ifade eden Karacalar, botoks yaptıran insanlarda kaslar gevşediği içinbir rahatlama olduğunu söyledi. Karacalar, ''Botoks yaptıran insanlara baktığınızda yüzlerinde hep bir gülümseme, rahatlama görürsünüz. Botoks yaptıran insanların kasların gevşemesine bağlı daha rahat ve mutlu olduklarını düşünüyorum'' diye konuştu.

Yararlı her şeyin fazlasının zararlı olacağını ifade eden Karacalar, botoksun da sık ve aşırı dozda kullanımının sakıncalı olacağını söyledi. Botoksun etkisinin 3-4 ay sürdüğünü kaydeden Karacalar, bu süreden önce ve aşırı dozda botoks yaptırılmamasını önerdi.

BİR TÜR TOKSİN
Botoksun ne olduğu hakkında da bilgi veren Karacalar, bir tür bakteriden elde edilen toksin olduğunu belirterek, bu maddenin kasların kasılma yeteneklerini kaybetmesine neden olduğunu kaydetti. Botoksun 8 çeşidi bulunduğunu anlatan Karacalar, sadece bir türünün kullanıldığını bildirdi.

Karacalar, sık ve aşırı dozda botoks yaptırılması durumunda bu toksine karşı vücudun antitoksin salgılayarak botoksu etkisiz hale getireceğini ve bir süre sonra botoks yaptırmanın hiçbir faydasının olmayacağını sözlerine ekledi.

(aa)
Yayın tarihi: 23.02.2003
429
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.