Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Baş dönmesinde yeni tedavi

Baş dönmesinde yeni tedavi

ABD'nin önde gelen başdönmesi uzmanı, Cleveland İşitme ve Balans Merkezi Direktörü Prof. Dr. Muhammed Hamid, başdönmesi, kulakta dolgunluk hissi, çınlama ve işitme kayıplarıyla kendini belli eden iç kulak hastalığı 'meniere'in, kulak zarı arkasına kortizon enjeksiyonu ile tedavi edilebildiğini söyledi.

ME-Dİ Kulak-Burun-Boğaz Merkezi'nin davetlisi olarak İstanbul'da bulunan Prof. Muhammed Hamid, kulak zarı arkasına verilen lokal anesteziyle yapılan işlemin basit, güvenilir ve yüksek oranda tedavi edici olduğunu söyledi.

Hürriyet Gazetesi'nde Mesude Erşan'ın haberine göre, toplumlarda binde iki sıklıkta rastlanan "meniere" hastalığında, iç kulaktaki denge sıvısının içeriğinde ve akımın düzenlenmesinde bozukluk bulunduğunu söyleyen Prof. Hamid, "Tercih edilen tedavi stratejileri ülkeden ülkeye değişiyor. Ancak tedavinin yüzde 70-80'i ilaç, yüzde 20-30'u ise cerrahi yöntemlerle yapılıyor" dedi.

Prof. Hamid, son altı yılda, 200'ün üzerinde "meniere" hastasını kortizonla tedavi ettiklerini ve çok iyi sonuç aldıklarını belirtti.
423
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.