Magazin

"Bartu" adı yasak

"Bartu" adı yasak

Oğullarına Fenerbahçe'nin efsanevi oyuncusu 'sinyör' Can Bartu'dan esinlenerek Bartu adını koymak isteyen Atik ailesi, nüfus dairesinden döndü: Olmaz, bu isim Türkçe değil.

Avrupa Birliği'ne uyum yasaları paketler halinde TBMM'den çıkarken Avrupa yolunda engel olan uygulamalar günlük yaşamda aynen sürüyor. 6. Uyum Paketi 'isim yasağı'nı kaldırdı. Ancak yasa uygulanmaya konuluncaya dek yasak sürüyor. Türkiye'de 'yasak'lı isimlerden biri de 'Bartu'.

Ticaretle uğraşan Selim Atik ve Yasemin Atik'in ikinci çocuğu 29 Ekim 2002'de doğdu. Bebeğin ismi daha doğmadan önce belliydi. Koyu Fenerbahçe taraftarı baba, oğluna efsane oyuncu Can Bartu'dan esinlenerek Bartu adını verecekti. Bebek doğum kâğıdına böyle kaydedildi. Aile, hep birlikte TC kimlik numaralı yeni nüfus kâğıtlarnı almak için Bartu'nun nüfus kâğıdını çıkarma işini geciktirdi.

'Hatun olmaz!'
Nihayet 15 Ağustos'ta Avcılar Nufüs Müdürlüğü'ne gittiler ve ilk şaşkınlıklarını yaşadılar. Çünkü bebeğine 'Ayşe Hatun' ismini vermek isteyen bir kişi, "Hatun Türkçe değil" denilerek reddedildi. Başvuru sahibi "Hatun annemin adı" dediyse de kimseyi ikna edememişti.

Sıra Yasemin Atik'e geldiğinde memur, bebeğin ismini sordu. 'Bartu' yanıtını alınca, bu ismin yasak olduğunu söyledi. Yasemin Atik'e ismin Türk Dil Kurumu'nun belirlediği listede yer almadığı söylendi. Memurlar, bebeği bu isimle kaydederlerse, haklarında soruşturma başlatılacağını anlattı. Bunun üzerine memleketleri Karabük'ten başvuru yapmayı düşünen Atik çifti, "Türkiye'nin her yanında aynı liste var. Oradakiler de bu ismi kabul etmez. Ancak bir yıl önce gelseydiniz bu ismi oğlunuza verebilirdiniz" yanıtını alınca, nufüs cüzdanı alamadan binadan ayrıldı. Üç gün sonra tekrar nüfus müdürlüğüne gittiklerinde çocuğuna 'Aleyna' adını koyamayan bir baba ile tanıştılar.

Oysa 'Aleyna' adında üç arkadaşları vardı. Dahası Selim ve Yasemin Atik'e yedi yaşındaki çocukları Berkin'in isminin de de yasak olduğu söylendi! 'Bartu' için mahkemeye başvurmaları gerektiğini öğrenen Atik çifti, bezdirici formaliteleri düşünerek ayaküstü isim arayışına girdi. Sonuç: Erdem.

Yasemin Atik, "Oğuz Çetin ve Uğur Dündar'ın çocuklarının isimleri de 'Bartu'. Resmi dairelerde 'Erdem', yakın çevresinde ise 'Bartu' adını kullanacak. Büyüyünce de eminim bu uygulamayı şaşırarak dinleyecek. İnsanın bebeğine istediği ismi koyamaması kötü bir uygulama" diye konuştu.

Listeden seç, beğen, al
Bir buçuk ay önce doğan kızını Kürtçe 'sarı güneş' anlamına gelen 'Rozerin' ismiyle nüfusa geçirtmek isteyen Bülent Öz de yasaktan nasibini aldı. Dün Bakırköy Nüfus Müdürlüğü'ne giden baba Öz "Bu Türkçe değil" itirazıyla karşılaştı. Kendisine 'kullanılabilir/kullanılamaz' isimlerden oluşan bir liste verildiğini söyleyen Öz sorunu, yine Kürtçe olan ancak
'kullanılabilir' isimler listesinde yer alan 'Zilan' (tomurcuk) ismini seçerek çözdü...

'Ortada bir Bartu ailesi var'
Fenerbahçe kulübünün yıldızı Can Bartu da soyadının 'isim' olarak kullanılamamasına bir anlam veremedi. Bartu "İlk kez böyle bir şey duyuyorum. Galiba adımı, kaçakçı ya da terörist adı olarak görüyorlar. Bu durum bana rahatsızlık vermez.

Oradaki görevliye rahatsızlık verir. Hakkında yazı yazmaya değmez. 'Bartu' isimli bir sürü adam var. Oğuz Çetin ve Uğur Dündar'ın çocuklarının adı da Bartu. Soyadımın anlamını bilmiyorum. Babam koymuş. Babamın soyadı da Bartu. Yani, bir 'Bartu' ailesi var ortada" dedi.
(Radikal)
Yayın tarihi: 28.08.2003
492
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.