Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Barışarock'tan kolalı rock'a tepki

Barışarock'tan kolalı rock'a tepki

Coca Cola'nın ana sponsorluğunda düzenlenen Rock'n Coke Festivali'ne alternatif olarak gerçekleştirilecek Barışarock Festivali'ne katılacak sanatçılar, savaş karşıtlarını 6-7 Eylül'de Sarıyer Baharsuyu Piknik Alanı´na davet etti.

Sanatçılar adına konuşan Moğollar Grubu'ndan Taner Öngür, Rock'n Coke Festivali'ne katılanlar arasında rock müzik yapmayan çok sayıda sanatçı olduğunu söyleyerek, rock müziğinin böyle bir organizasyonda kullanılmasına tepki duyduklarını söyledi.

Hedef Coca Cola değil
Barışarock Festivali'nin çok daha keyifli geçeceğine değinen Öngür, "Bu festivalde arkadaşlar, bir şişenin içinden seslenmeyecekler. Bizim derdimiz Coca Cola değil, çokuluslu 100'e yakın şirketin saldırılarına karşı, savaş karşıtı adil bir dünya isteği" diye konuştu.

Rock'ın parasal amaçlarla kullanılması
Aynı gruptan ünlü müzisyen Cahit Berkay da, festivalin "barış adına bir duruş alan" insanlar tarafından gerçekleştirildiğini vurguladı. Rock'n Coke'un markaya yönelik bir müzik hareketi olduğunu söyleyen Berkay, bu festivale tepki göstererek, "Parasal amaçlarla rock kelimesinin kullanılması bizi dellendirdi" diye konuştu.

İKSV'ye de tepki var
Bulutsuzluk Özlemi'nden Nejat Yavaşoğulları ise İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'nı (İKSV) eleştirdi. Vakfın, İstanbul'da düzenlediği festivallerin kente çok şey kazandırdığını belirten ve uzun yıllar devam etmesi dileğinde bulunan Yavaşoğulları, "Rock'n Coke Festivali'ne destek veren İKSV ve diğer destekçi bazı kuruluşlar, daha iyi düşünmeliydi. Biz İstanbul'daki festivalleri her zaman destekledik, hatta sahne aldık. Ancak İKSV'nin, Rock'n Coke Festivali'nin kıyısında köşesinde adının geçmesi bizi üzdü" dedi.

2 günde 32 grup sahne alacak
Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan da toplantıya katılarak, festivale destek verdi. Sarıyer Baharsuyu Piknik Alanı'nda, 6-7 Eylül tarihlerinde düzenlenecek festivale aralarında Bulutsuzluk Özlemi, Moğollar, Cem Karaca, Lübnan'dan Shahhadeen Ya Baladna ve İngiltere'den Ockatams gruplarının da aralarında bulunduğu 32 grup katılacak.

Festivalin biletleri tüm konserleri kapsayacak şekilde 10 milyon liradan satışa sunuldu.

Ayrıntılı bilgi için: www.barisarock.com
375
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.