Magazin

Barış için sinema

Barış için sinema

Savaşın, yaşamın kaçınılmaz bir parçası haline geldiği son dönemde barışseverler, barışın önemi ve güzelliğini vurgulamak amacıyla "Barış için Sinema" Projesini başlattı.

Barış için bir şeyler yapmak gerektiğini düşünen Başak Ertürk, Barış Özkaya ve Gürşat Özdamar, bu düşüncelerini gerçekleştirmek için harekete geçti. Barışın her zamankinden daha önemli olduğunu vurgulayan Ertürk, Özkaya ve Özdamar, "Barış İçin Sinema" girişimini hayata geçirdi.

Başak Ertürk, projenin barış için küçük de olsa bir şeyler yapmak isteyen herkese açık olduğunu belirtti. Ertürk, "Barış İçin Sinema" projesi'nin; 100 yönetmenin barış konusundaki bir dakikalık filmlerinden oluşacak bir sinema/video projesi olduğunu belirterek, proje kapsamında her yönetmenin kendi barış konulu filmini kurmaca, belgesel, deneysel ya da animasyon olarak hazırlayabileceğini söyledi.

Ertürk, çekilecek 1 dakikalık her filmin diğer 99 film ile bütünlük oluşturacak şekilde kurgulanacağını söyleyerek sonuçta toplam 100 dakikalık uzun metrajlı bir "barış" filmi ortaya çıkacağını bildirdi. Yaratılan bu filmin de barış fikrine vurgu yapılan ulusal ve uluslararası festivallerde gösterime sunulacağını anlatan Ertürk, şimdiden bazı ülkelerden projeye destek geldiğini söyledi. Ertürk, Malezya ve Japonya'nın barış filmini göstermek için talip olduğunu da kaydetti.

Hayatın hiç olmazsa birer dakikasının barışa ayrılabileceğine, barış için bir şeyler yapılabileceğine dikkat çeken Ertürk, sinemayı yalnızca belli bir kesimin uğraşı olarak görmeyen, onu, "gerçekçi bir sanat alanı ve ifade aracı olarak benimseyen, barışın yeryüzünde kalıcı olarak yerleşmesi için uğraş veren" herkesi projeye destek vermeye çağırdı.

Son katılım tarihinin 15 Temmuz 2003 olduğu projenin bir özelliği de yarışma olmaması. Barış konulu filmini çeken herkes doğrudan projeye dahil ediliyor. Projede herhangi bir ödül de vaat edilmiyor.
(ANKA)
Yayın tarihi: 19.05.2003
422
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.