Magazin

'Barış dağcıları' Everest'e çıkıyor

'Barış dağcıları' Everest'e çıkıyor

Müslüman, Yahudi, Hıristiyan, Hindu ve Budist gibi farklı inançlardan gelen "barış dağcıları" 8 Nisan'da, "hoşgörüsüzlük, önyargı ve cehalet dağlarını aşmak" için Everest'e tırmanmaya başlayacak.

"Barış projesi" dağcıları, aralarında İsrail ve Filistin'den gelenler de olmak üzere 7 ülkeden dağcılardan oluşuyor.

Dört yıl önce bu projenin fikrini ortaya atan 37 yaşındaki Budist Californialı Lance Trumbull, "Hoşgörüsüzlük, önyargı ve cehalet dağı aşılabilir. Farklı din ve kültürlerden insanlar birlikte şaşırtıcı şeyler yapabilirler. Dağlar her zaman önemli bir tinsel rol oynamış ve insanların zihinlerinde, gönüllerinde özel bir yer tutmuştur" dedi.

8 Nisan'da başlıyor
Trumbull, tırmanışın 8 Nisan'da başlayacağını, mayıs sonu veya haziran başında ise inişe geçileceğini söyledi.

Ekipte Filistinli Ali Buşnak ile İsrailli Mişa Yaniv ve Dudu Yifrah da yer alıyor. Ekibin diğer üyeleri arasında Güney Afrika, Hindistan, Yeni Zelanda, ABD ve Nepal'den gelen Hindu, Budist ve ateistler bulunuyor.

Sponsor aranıyor
Trumbull, 2002'de Hindistan'da engin bir vadide, "Everest'e bu çok kültürlü barışçı tırmanış" fikrini düşünmüş. Katmandu'ya dönüşünde İnternet'teki www.everestpeaceproject.org sitesini kurmuş ve sponsor aramaya başlamış.

"Everest'e tırmanmak ucuz bir şey değil" diyen Trumbull, hala sponsor aradıklarını belirterek, tırmanış sırasında bir belgeselin çekilebileceğini de söyledi.
Yayın tarihi: 09.03.2006
504
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.