Magazin

Barbie'ye karşı Fadime

Barbie'ye karşı Fadime

Karadeniz'e özgü kıyafetli bebekler ile "Temel" ve "Fadime" adıyla yöre insanını simgeleyen minyatürlerin ünü, Karadeniz sınırlarını zorluyor.

Samsun Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitüsü atölyelerinde üretilen Karadeniz Bölgesi'ne özgü kıyafet giydirilmiş bebekler ile yöre insanını simgeleyen minyatürler, Samsun'un yanı sıra çeşitli illerde de satışa sunuluyor.

Bebeklerden çok sayıda sipariş aldıklarını açıklayan okulun Teknik Müdür Yardımcısı Zekiye Sezer, tel ve gevenden çıkarılan bir tür zamk olan kitre ile yapılan minyatürlerin ilgi görmesi üzerine değişik modellerin üretimine geçtiklerini söyledi.

Avrupa'nın sarı saçlı, mavi gözlü sarışın Barbie bebeklerine karşı kendilerinin de Karadeniz Bölgesi'nin özelliklerini yansıtan ürün yaptıklarını belirten Sezer, "Yaptığımız bebeklerde, Karadeniz Bölgesi insanının karakterini yansıtmaya çalıştık" dedi.

Minyatürlerden erkek figürlerine "Temel" figürlerine ise "Fadime" adını verdiklerini kaydeden Sezer, "Yurtdışındaki gurbetçilerimiz aracılığı ile çeşitli ülkelerden sipariş alıyoruz. Ayrıca turistik yörelerden de yoğun talep var. Amacımız, bu bebeklerle yörenin tanıtımına katkıda bulunmak" diye konuştu. Sezer, bebek ve minyatürlerin, ebatlarına göre 25 YTL (25 milyon lira) ile 200 YTL (200 milyon lira) arasında satışa sunulduğunu bildirdi.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 27.01.2005
333
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.