Magazin

Barbie'nin yerine tesettürlü Fulla

Barbie'nin yerine tesettürlü Fulla

Üreticileri tarafından, 'Müslüman değerleri' taşıdığı belirtilen tesettürlü oyuncak bebekler Mısır'ın oyuncakçı dükkanlarının en çok satanlar listesinde baş sırada yer alıyor.

Batı değerlerini temsil ettiğine inandıkları Barbie bebekleri almak istemeyen aileler, bunun yerine Tesettür içindeki Fulla adlı bebeğe rağber gösteriyorlar. Bebeği 2003 yılında üreten NewBoy Design Studio şirketinden Favaz Abidin, "Hem ana babaların hem de çocukların kendilerinden bir parça bulabilecekleri, ilişki kurabilecekleri bir ürünle ortaya çıkmanız gerekiyor" dedi.

Henüz eş düşünülmüyor
Tesettür içindeki Fulla adlı bebeğin kutusunda bir de pembe seccade bulunuyor. Fulla henüz bekar ve şimdilik Barbie'nin eşi Ken gibi bir eş üretilmesi düşünülmüyor. Ancak bir doktor Fulla ve öğretmen Fulla hazırlanması için çalışmalar devam ediyor. Her iki meslek de kadınlar için saygın görevler olarak görülüyor.

Fulla'nın gardrobu Mısır pazarı için geliştirilmiş. Kot giyeceklerin yanı sıra genç kadınların tercih ettikleri rengârenk başörtüleri de gardrobun vazgeçilmez parçası.

Kahire'deki Toys'r'Us mağazasının yöneticilerinden taırk Muhammed, "Fulla'nın iyi satılmasının sebebi Arap değerlerine yakın olması. Ne kolu, ne bacağı görünüyor" dedi.
(BBC Türkçe)
Yayın tarihi: 14.01.2006
833
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.