Magazin

Banu Alkan için yakalama emri!

Banu Alkan için yakalama emri!

'Şarkıcı Seda Sayan'a (Aysel Gürsaçer) hakaret ettikleri' iddiasıyla 4 sanıkla birlikte yargılanan sinema oyuncusu Banu Alkan hakkında, ifadesinin alınması amacıyla 'yakalama emri' çıkartıldı.

İstanbul 1. Sulh Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanıklardan Yeşim Soydan katıldı. Davanın diğer tutuksuz sanıkları Lerzan Mutlu, Banu Alkan ve kardeşi Neziha Alkan ise gelmedi.

Kimlik tespitinde gazetecilik ve yazarlık yaptığını belirten Soydan, Lerzan Mutlu'nun yaptığı televizyon programına katıldığını ve yapılan söyleşilerde daha önce yaşanmış bazı şeyleri anlattığını söyledi.

Soydan, kimseye hakaret etmediğini, böyle bir kastının olmadığını ve programda anlattığı olayların tanıkları bulunduğunu ifade ederek, gerekirse bu kişilerin de dinlenmesini sağlayabileceğini kaydetti.

Seda Sayan'ın avukatı Şenay Vural ise müvekkilinin canlı yayını olması nedeniyle duruşmaya gelemediğini ifade etti.

Hakim Cavit Marancı, Banu Alkan'ın zorla getirilmesi konusunda yazılan yazıya verilen cevapta, Alkan'ın belirtilen adreste bulunmadığı ve muhtarlık kayıtlarında da olmadığının bildirildiğini tutanağa yazdırdı.

Banu Alkan'ın 'savunmasının alınması amacıyla' hakkında CMK'nın 199. maddesi uyarınca 'yakalama emri' çıkarılmasına karar veren hakim, Seda Sayan ve Lerzan Mutlu'nun da avukatları tarafından hazır edildiklerinde dinlenmelerine hükmetti.

Banu Alkan'ın kardeşi Neziha Alkan hakkında çıkarılan zorla getirme kararına ilişkin yazının cevabının beklenmesini de kararlaştıran hakim Marancı, duruşmayı erteledi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Seda Sayan'ın avukatının yaptığı başvuruda, Lerzan Mutlu'nun özel bir televizyon kanalında yayımlanan programına, 1 Haziran 2006 ile 7 Haziran 2006 tarihleri arasındaki dönemde katılan konukların, Sayan'a hakaret ettiklerinin bildirildiği anlatılıyor.

Programa katılan Banu Alkan, kardeşi Neziha Alkan ve Yeşim Soydan'ın, Seda Sayan hakkındaki sözlerine yer verilen iddianamede, tüm sanıkların 3 ay ile 2 yıl arasında hapis cezası öngören ve 'hakaret ' suçunu düzenleyen TCK'nın 125. maddesi uyarınca cezalandırılmaları isteniyor.

İddianamede, Seda Sayan'ın yaptığı programın 31 Mayıs 2006 tarihli bölümü incelendiğinde, özellikle sabah kuşağında yer alan programlarının sunucularının reyting uğruna konuklarını ihtilaflı oldukları kişilerin aleyhinde sözler söylemeye ittiklerine dikkat çekiliyor.

Aynı iddianamede, bu nedenle sanıkların yargılamaları sırasında 'hakaret suçunun karşılıklı olarak işlenmesi halinde, olayın mahiyetine göre, taraflardan her ikisi veya biri hakkında verilecek ceza üçte birine kadar indirilebileceği gibi, ceza vermekten de vazgeçilebilir' hükmünü içeren TCK'nın 129. maddesinin de dikkate alınması talep ediliyor.
Yayın tarihi: 10.04.2008
610
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.