Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bamse: O bir savaş kahramanı

Bamse: O bir savaş kahramanı

İkinci Dünya Savaşı'nda bir Norveç gemisinde bulunan Bamse adlı köpeği İskoçlar hiç unutmadı. Öldüğünde okullar tatil edildi, 60 yıl sonra anma töreni yapıldı.

Norveç Kraliyet Donanması'ndan yüzbaşı Erling Hafto ile 1942'de Montrose kasabasına gelen St.Bernard cinsi Bamse adlı köpek, savaş günlerinde mayın arama gemisi Thorodd'u asla terketmiyordu. Cesaretinden dolayı ödüllendirilen ve kasaba halkı tarafından çok sevilen Bamse denizci kasketi takıyordu.

Heykeli dikilecek
Bamse boynunda otobüse özel binme izni taşıyordu. Paskalya ve Noel kartlarına fotoğrafı basılan Bamse, Temmuz 1944'te öldüğünde okullar tatil edilmiş, çocuklar cenazesine katılmıştı. Anma törenini organize eden Montrose liman yetkilisi Henny King, 'O bir savaş kahramanıydı. Bamse'nin heykelini dikmek istiyoruz. Ayrıca hayatını anlatan bir çocuk kitabı hazırlayacağız' dedi. İskoçya'da vatanı Norveç'e dönük bir şekilde gömülen Bamse'yi anma töreninde Norveçli denizaltıcılar, sahibi Yüzbaşı Hafto'nun kızı Vigdis, yaklaşık 100 davetli hazır bulundu.
(Hürriyet)
385
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.