Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bambaşka bir dünya: Laponya

Bambaşka bir dünya: Laponya

İsveç'in Kuzey Kutbu'na en yakın bölgesi Laponya (Lappland), yılın büyük bölümünü kar ve buz altında geçiriyor. Bölge halkı ise bundan turizm aracılığıyla faydalanmanın yollarını keşfetmiş.

Ülkenin en yüksek dağı Kebnekaise de Laponya bölgesinde yer alıyor. Dağın eteklerinde yaşayan, İsveç'in azınlık kabul ettiği Laponlar (Same ırkı), araçların gidemediği yerlere, buz tutan gölleri de aşarak, kar motosikletleriyle dağlara turist taşıyor. Laponların turizm dışında en önemli gelir kaynağı ise dağlarda yaşayan ren geyikleri.

Stockholm Arlanda Havaalanı'ndan Kuzey Kutbu'na 200 kilometre uzaklıktaki, 23 bin nüfuslu Kiruna kentine ulaşım uçakla 1,5 saat sürüyor. Demir madeniyle ünlü bu küçük Laponya kentinden kayak merkezlerine ulaşmak için ise önce 1,5 saatlik otobüs yolculuğu yapılmak zorunda.

Dört bir yanda ren geyikleri
Yolculuk sırasında yol kenarında ren geyiklerini görmek mümkün. Otobüs şoförleri, sık sık durarak, yolun karşısına geçen ren geyiklerine yol veriyor. Lapon köyü Nikkaluokta'ya ulaştıktan sonra da 2 bin 104 metre ile İsveç'in en yüksek dağı olan Kebnekaise'nin eteklerindeki buz tutan gölleri aşmak için kar motosikletiyle bir saatlik yolculuğu göze almakgerekiyor. Bunu göze alamayanlar için helikopter alternatifi de bulunuyor.

Yolculuğun sonunda Kebnekaise kayak merkezine ulaşılıyor. Yaklaşıkyüzyıldan bu yana kayak merkezi olarak kullanılan bölgede toplam yatak kapasitesi 190 olan tek katlı evlerde kalınıyor. Ancak burada İsveç'e ait bir GSM operatörü hariç, hiçbir GSM şirketi hizmet veremiyor, yani cep telefonları çalışmıyor. Odalarda da telefon, televizyon ve gazete bulunmuyor.

Kayak merkezindeki tek restoranda ren geyiği etinden yapılan yemeklerle birlikte balık çeşitleri ve çeşitli İsveç tatlıları sunuluyor. Kayak mevsiminin ekimde başlayıp mayısa kadar sürdüğü bölgede kayak yaparken turistler sık sık ren geyikleriyle karşılaşıyor.

Bölgede yaşayan Lapon köylülerinin turizm dışındaki en önemli gelir kaynağını, sayıları 15 bini bulan ren geyikleri oluşturuyor. İsveçlilerin dışında Almanya, Hollanda, Fransa, İtalya ve Danimarka'nın da aralarında bulunduğu pek çok ülkeden turistin geldiği bölgedeki bir başka kayak merkezi ise Norveç ile sınır olan Abisko.

Abisko'daki kayak merkezi, Kebnekaise kayak merkezinden biraz farklı. Burada göl kenarında villa şeklinde yapılan dağ evlerinde kalınıyor. Ayrıca bir kilometre yükseklikteki dağın zirvesine teleferikle çıkıldıktan sonra buz tutan göle karşı kayak yapmak da mümkün. Yaz aylarında ise her iki kayak merkezinde de kamp ve dağ sporları yapılıyor. Ancak yazın su sıcaklığı 13 ile 15 derece arasında olan göllerde yüzmek pek mümkün değil.

Her yıl yeniden yapılan otel
Kiruna'da en önemli turizm merkezlerinden biri de dünyada kar ve buzdan yapılan en büyük otel olan Buz Oteli. İlk kez 1970 yılında yapılan otel, her yıl ekimden aralık ayına kadar İsveçli ve dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen heykeltıraş ve buz oyma sanatçıları tarafından yeniden inşa ediliyor.

Nisan ayında faaliyetleri sona eren Buz Oteli, mayıs ayında eriyip yok oluyor. Bu yıl da Buz Oteli 27 Nisan'da müşterilerine kapılarını kapattı ve otelin çevresindeki buzlar ve kar yığınları dozerlerle kaldırıldı.

Otelin basın sözcüsü Helena Sjöholm'un verdiği bilgiye göre, 5 bin metrekarelik alanda tamamen buz ve kardan yapılan otelde 2004-2005 yılı ekim-nisan ayları arasında 15 bin turist ağırlandı ve aynı dönemde 45 bin kişi oteli ziyaret etti.

Anonim bir şirkete ait otelde 60 oda bulunuyor. Kışın dışarıda sıcaklık eksi 40 santigrat derece olurken, odaların sıcaklığı eksi 5 santigrat derecede kalıyor.

Buz Oteli'nin hemen yanında yine buz ve kardan bir kilise de bulunuyor. Nikahlarını özellikle buradaki buzdan kilisede kıydırmak için gelen çiftlerin sayısı oldukça fazla. Ayrıca vaftiz törenleri de burada yapılabiliyor.
404
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.