Magazin

Balina savaşı hız kazandı

Balina savaşı hız kazandı

Japonya'nın balina avlama programı, çevre örgütlerinin sert tepkisini toplamaya devam ediyor. Greenpeace üyeleri son olarak Sydney'deki iklim konferansındaydı.

Geçtiğimiz pazar günü Antarktika açıklarında çarpışan Japon balina avlama teknesi ile Greenpeace teknesi, birbirini suçlamaya devam ediyor. Japonya Balıkçılık Bakanlığı'ndan Hideki Moronuki'nin Greenpeace ve Sea Shepherd eylemleri sonucunda programda bir duraklama olabileceğini açıklaması da ortamı yumuşatmadı. Moronuki gösterilerin, avlanması planlanan balina sayısındaki artıştan kaynaklanmış olabileceğini belirtti.

Kasımda okyanusa açılan altı gemiden oluşan Japon filosu, nisana kadar 850 balina avlamayı planlıyor. Bu sayı, geçen seneki hedef olan 440'ın neredeyse iki katı. 1986'da ticari amaçla balina avlamayı durduran Japonya, şu anki avların araştırma amaçlı olduğunu savunuyor. Ancak çevreciler avlanan balinalar için son durağın balık pazarları ve lokantalar olduğunu ifade ediyor.

Greenpeace protesto gösterilerini son olarak perşembe günü Sydney'de yapılan iklim konferansına da taşıdı. Ellerindeki pankartlar ve şişme bir balina ile Japon Konsolosluğu'na yürüyen eylemcilerin Japon hükümetine yollamak istedikleri protesto mektubu ise polis engeline takıldı. Avustralya ve Yeni Zelanda da Japonya'nın balina avını kaygıyla izliyor. Yeni Zelanda Koruma Bakanı Chris Carter, olaya karşı olan Britanya ve Avustralya gibi ülkelerin Japon hükümetine protesto mektubu göndermelerini umduğunu söyledi.
(Radikal)
Yayın tarihi: 13.01.2006
445
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.