Magazin

Bakırı dantel gibi işliyorlar

Bakırı dantel gibi işliyorlar

Şanlıurfa`nın tarihi Bakırcılar Çarşısı`ndaki son ustalar, bakıra tarihi mekan ve portre fotoğraf işliyorlar.

Bakırcı ustası Halil Çalışır, 200 yıllık tarihi geçmişi bulunan Hüseyiniye Bakırcılar Çarşısı`nda 30 yıldan bu yana baba mesleği bakırcılık yaptığını söyledi. Teknolojik gelişmeyle birlikte bakır kap ve kacaklara ilginin azaldığını, insanların çelik, alüminyum tencere ve cam kaplara yöneldiğini anlatan Çalışır, şöyle konuştu:

"Dolayısıyla bakır mutfak eşyalarına rağbet yok denecek kadar azaldı. Birkaç yıl öncesine kadar çarşıda 70 dolayında bakırcı ustası vardı. imdi sadece 10 dolayında usta kaldı. Bunlardan 5`i, bir süre önce bıraktıkları mesleğe yeniden dönen ustalardır. Bunun nedeni işimizde biraz canlanma olmasıdır.

Mesleğimizin yeniden rağbet görmeye başlaması bizi mutlu ediyor. Bu rağbetin nedeni bakıra, tarihi mekan ve portre fotoğraf işlememizden kaynaklanıyor. Özellikle turistler tarihi mekanları işlediğimiz bakırlara büyük ilgi gösteriyorlar. Ancak bakıra tarihi mekan ve portre fotoğraf işlemek çok zor. Günde 2 veya 3 bakır işleyebiliyoruz."
(aa)
Yayın tarihi: 10.09.2002
387
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.