Magazin

Bakire değilim sakıncalı mı?

Bakire değilim sakıncalı mı?

Dünya değişti, 30 yıldır Haydar Dümen'e gelen mektuplar değişmedi: Acaba ideal penis ölçüsü nedir? Biz ortaokul öğrencisi kızlarız, merak ediyoruz da...

Hızır Tüzel / Radikal

Bir bebeğin nasıl dünyaya geldiğini ilkokul çağlarında öğrenmiştim. Arkadaşların söylediğine göre, erkekler kadınların cinsel organının üzerine çişlerini yapıyor ve böylelikle çocuk oluyordu. Ortaokul çağlarında ise mastürbasyonun zararları üzerine bilgilenmiştim. Fakat ben ve arkadaşlarım her ne kadar vicdan azabı içinde olsak da bundan vazgeçmemiştik.

Şimdi, arkadaşlar daha bir rahat gibi. Cinsellik her yerde, her alanda öylesine pompalanıyor ki, bir ilkokul çocuğu bile artık cinsel konularda hayli yetkin olabiliyor. Medyadan, gençlerin cinsel hayatlarını özgürce yaşadıklarını, bu konudaki tabuları çoktan yıktıklarını görüyordum. Lakin ünlü seksolog Haydar Dümen'in birkaç aydır Posta gazetesinde yayımlanan köşesindeki mektuplara bir göz atınca, durumun hiç de düşündüğüm gibi olmadığını fark ettim.

Haydar Dümen, kendini Türk gençliğinin seksüel sorunlarına adamış, onlara doğru yolu göstermeyi bir misyon saymış ve bu konuda klasik olan bir isim. Yaklaşık 30 yıldır bu konuya kafa yorar, kitaplar çıkarır, makaleler yazar, gazete ve dergilerde sorunlara çare arar.

Posta gazetesine gelen binlerce mektuba bir göz atınca, Dümen'in otuz yıldır bu dalgalı denizde boş yere dümen kırdığını fark ettim. Zira sorunlar aynıydı. Mektuplarda erkeklerin en büyük sorunu cinsel organ boyutuyken, kızlar ise 'zar' meselesine takılıp kalmışlardı. Her erkek hayatının bir bölümünde (belki de hep) penisinin boyunu bir cetvelle ölçmüştür, bunun çetelesini, grafik olarak da değerlendirmiştir. Ama Dümen'e gelen mektuplara göre artık kızlar da konuya el atmış. Örneğin bir arkadaş;

Santim hesabı
"Sevgili Haydar abi. Ortaokul öğrencisi beş kızız. Bir erkeğin penisinin uzunluğunun ayakkabı numarasının yarısıyla eşdeğer olduğu söyleniyor. Bu doğru mu?" diye sormuş. Haydar abi ise soruya şöyle demiş: "Eller aya, biz hâlâ yaya. Daha önünüzde uzun yıllar var. Bu işlerle uğraşmayın."

Eskiden erkeklerin boyut konusundaki tedirginlikleri şimdi farklı bir noktaya gitmiş. Günümüz erkekleri büyüklükten şikâyetçi: "Sorunum biraz trajikomik. Penis boyum 24 santim yani biraz büyük. Operasyonla düzeltilme imkânı var mı?"

Başka bir arkadaşın ise derdi başka:
"Sorunum penisimin uzunluğu. Ereksiyona uğradığında çok uzun oluyor. Sevgilimin penisimden korkmasından dolayı ilişkiye giremiyoruz. Ameliyatla kısalır mı?"

Tabii yine de ufaklığı sorun edenler var:
"Penisim çok küçük yani 7-8 cm. civarında, büyüttürebilir miyim?" Haydar bey bu mektuba kısa ve öz bir yanıt vermiş: "Sevgili okurum, penisin boyu ereksiyon halinde 7-8 cm. ise hemen bir üroloji uzmanına başvurmanı öneririm. Eğer sönük hali böyleyse ideal."

Başka birisi ise hayli dertli:
"Çok üzülüyorum. Kahvede arkadaşlar penislerinin büyüklüğünden söz ediyor. Ben boyunu utancımdan söyleyemiyorum. Lütfen bana ideal ölçüleri söyler misiniz?"

Yanıt: Canın nasıl istiyorsa öyle yap!
Kızlık zarı ise mektuplarda kadınların en büyük sorunu olarak görünüyor:
"Sayın Haydar Dümen. Bakireyim ama vajina bölgesini banyo yaparken temiz olsun diye sabunlu keseyle keselemiştim. Kızlığım bozulmuş mudur?"

"Merhaba Haydar bey. Ben 19 yaşında bir gencim. Yaklaşık 10 yıl kadar önce yüksekten düşmüştüm ve iç çamaşırımda küçük bir kan lekesi görmüştüm. Kızlık zarım yırtılmış olsa dahi bunun bir ilişki sonucu olmadığı anlaşılabilir mi, nişanlım bu konularda titiz de."
Haydar bey, cevaben şöyle demiş:
"Yavrum kızsın, üzülme."

"18 yaşında bir gencim. Kız arkadaşımla bugüne kadar birbirimizi soyunmadan sürtünme yoluyla tatmin ettik. Geçen gün arkadaşım çamaşırında kan olduğunu söyledi. Psikolojik olarak çöktük. Sizce kızlığı bozulmuş mudur?"

"Temizlik yaparken parmağımı vajina bölgesine fazla girdirdim. Tırnaklarım uzun olduğu için kızlık zarımın çevresi zedelendi ve bir yırtılma yüzünden üç damla kan geldi. Durumum nedir sizce?"
"Başıma gelen bir olaydan sonra doktora gidip kızlık muayenesi oldum. Zarımın çok geniş olduğunu söylemişti. Daha sonra hamile kaldım ve kürtaj yaptırdım. Gelecekte başka bir doktor kürtaj olup olmadığımı anlar mı?"

Haydar bey, bunu okuyunca çileden çıkmış herhalde çünkü yanıt şöyle:
"Bir şeyler olmuş, gebe kalmışsın, kürtaj da olmuşsun. Hâlâ kızlık zarım yerinde mi diye soruyorsun. Bu durumda yerinde olsa ne yazar, olmasa ne yazar. (...) Ne diyelim herkese kolay gelsin."

Arada teknik bilgi isteyenler de var:
"İlk gece kızlık zarını boz. Eğer kanama kesilirse sabaha doğru yeniden ilişkiye girersiniz diyorlar. Nasıl davranmam gerektiğini bilemiyorum." Yanıt hoş: "Sevgili okurum. İlk gece eşinin de istekleri ve onayı çerçevesinde canın nasıl istiyorsa öyle yap. Bunun yarısı şimdi, yarısı yarın gibi hesabı yok."

Köylü kızın büyük derdi
Haydar Dümen'e gelen mektuplar arasında öylesine tuhaf içerikli olanlar var ki, değil Dümen, Freud bile yanıtlayamaz diye düşünüyorum. İşte bunlardan bir seçki:

 • Amcamın torunu ile evlensem, çocuğumuzun özürlü olma olasılığı var mı?


 • İki ay önce erkek arkadaşımla cinsel ilişkiye girdim. Arkadaşım bundan sonra her fırsatta benimle birlikte olmak istiyor. Bizi aydınlatırsanız sevinirim.


 • Haydar bey, 16 yaşındayım ve aynı yaşta partnerim var. Onun elini tutsam penisimin ucunda ıslaklık oluşuyor. Sizce benim sorunum nedir?


 • Anadolu'nun bir köyünden 25 yaşında bir kızım. Köydeki kız arkadaşlarımla beraber bazen takma penislerle birbirimizi tatmin edip, orgazm oluyorduk. Biz eşcinsel miyiz? Erkeklerden de soğudum, ne yapmalıyım?


 • 15 yaşında bir kızım. Artık bakire değilim ve sık sık cinsel ilişkiye giriyorum. Bunun bir sakıncası olur mu?


 • Anüsümde bir tane hemoroid var. Acaba oradan temasta bulunsam zevk alabilir miyim? Lütfen beni bu çıkmazın içinden kurtarın.


 • Nişanlımla kendimizi kaybederek ilişkiye girdik. Kızlık zarı bozulmasın diye ters ilişki yaptık. Şimdi sorum şu, çocuğum olur mu?


 • Merhaba, eşimle haftada iki veya üç kez seviştiğimizde çocukların ikiz ya da üçüz olma ihtimali artıyor mu?


 • Haydar bey, ben günde en az üç kez ilişkiye giriyorum. Bunun bana ve kız arkadaşıma bir zararı olur mu? Öğrenmek istiyorum.


 • 20 yaşında bir gencim. Bayanların vajinasında iki delik var olduğunu okudum. Biri idrar biri penisin gireceği delik. Peki, biz bunları cinsel ilişki sırasında nasıl ayırt edebileceğiz? (Dümen, bu gibi soruları genelde şöyle yanıtlıyor: 'Cinsel organınızı bırakın o kendi yolunu bulur.)


 • 20 yaşında bir gencim. İlk ilişkim için geneleve gittim ama hedefe ulaşamadım. O günden beri erkeklere ilgi duymaya başladım. Yoksa eşcinsel mi olacağım? Yalvarırım yardım edin bana.

 • (Radikal)
  Yayın tarihi: 04.09.2005
  902
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.