Magazin

Bak işte Woody Allen

Bak işte Woody Allen

Ünlü yönetmen ve oyuncu Woody Allen ile grubu önceki akşam Lütfi Kırdar'da sahneye çıktı. New Orleans cazı çalan ekibin konserinde 'İstanbullu cazseverler' tam kadro yer aldı.

Tümay Yazıcı / Radikal

New York'lu ünlü yönetmen ve oyuncu Woody Allen ağustosta, Scarlett Johansson'un başrolünde oynadığı filmi 'Match Point'u çekmek için gittiği Londra'da Guardian gazetesine verdiği söyleşide söz, klarnet çaldığı grubuna gelince "Ben kulağı olmayan tam bir amatörüm" demiş. Madem amatör, neden verdiği konserlerin biletleri piyasaya sürülür sürülmez (Türkiye'de de olduğu gibi) kapış kapış gidiyor? 70 yaşındaki Allen bunun nedenini dile getirirken (Allah için) dürüst davranıyor: "İnsanlar beni izlemeye geliyor, çünkü ben ünlü biriyim. Şan şöhret sahibi biri olmadan bunu yapıyor olsaydım bir hafta içinde açlıktan ölürdüm. 2 bin ya da 3 bin kişilik salonlarda konser veriyorum ve tüm biletler tükeniyor."

Londra'dan İstanbul'a uzanıyoruz. Woody Allen ve grubunun İstanbul'da Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'ndaki konserinin biletleri, satışa sunulduğu gün tükenmişti. Allen, önceki gün havaalanında biletlerin kısa sürede tükenmesini 'mucize' olarak nitelendirmiş ve İstanbulluların çalacaklarına, New Orleans cazına verecekleri tepkiyi çok merak ettiğini, çünkü çaldıkları müziğin belli bir türe girmediğini dile getirmişti. Önceki günün akşamı gördük ki, 'İstanbullular' New Orleans cazına aşina! Nitekim salon dolu. Birçok harikulade caz müzisyeninin İstanbul Caz Festivali kapsamında verdiği konserlerdeki manzara aklınıza gelince içinizi 'cız' ettirecek kadar dolu hatta.
Ama Woody Allen'ın da dediği gibi: O bir ünlü. Diyecek bir şey yok.

Kimi filmleri kadar yaptığı müziği de beğendiği için, kimi de 'A, Woody Allen bu' diyerek 'görev bilinci'yle konsere gitti. Gelenlerin çoğu da bir caz konserinden çok 'bilmem kaçıncı geleneksel yeni yıl balosu'na gelir gibi gelince, aslında bir caz kulübünde bir-iki kadeh yuvarlayıp eş dostla sohbet ederek tadı çıkarılabilecek bir konser, birçok izleyiciye zehir oldu.

Lütfi Kırdar'da önceki akşamın tadını en çok çıkaranlar ise sahnedekiler, yani klarnette Woody Allen ile banjolarda projenin müzik koordinatörü Eddy Davis, kontr-basta Conal Fowkes, davulda Robert Garcia, piyanoda Cynthia Sayer, kornoda Simon Wettenhall ve trombonda Jerry Zigmont'tan kurulu grubuydu. Sahnedeki sandalyelerine oturup 'ne az ne çok tam tadında' yaklaşık iki saat büyük bir keyifle Woody Allen'ın deyişiyle 'belli bir türe girmeyen' müziği, sanki 'Maksat, muhabbet olsun' diyerek büyük bir keyifle çaldılar. Konserde tek sorun şuydu: İzleyici parçalara eşlik etmek için alkışlarken bir türlü senkronizasyonu tutturamadı. Ama bu da bir sonraki New Orleans cazının çalınacağı konsere kadar halledilecekmiş. (Başkan'dan söz aldık!)
Yayın tarihi: 31.12.2005
397
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.