Magazin

Bahçede tarih var

Bahçede tarih var

Gaziantep'te fındık bahçesi sürülürken, Zeugma'dakiler gibi iki mozaik bulundu. Üç aydır çıkarılmayı bekleyen mozaiklerden biri çoktan kırıldı.

Nizip'teki antik Zeugma kentinden çıkarılan mozaiklerin benzeri Şehitkamil'in bir köyünde bahçe kazılırken bulundu. Köylüler toprağın 20 santim altındaki eser hakkında Gaziantep Arkeoloji Müzesi'ne bilgi verdi ancak üç aydır bir şey yapılmadı. Küllü Köyü'nde üç ay önce Ali Yıldız'a ait antepfıstığı bahçesini süren köylüler bir mozaik buldu. İdris Yavuz ve Ümit Aslan adlı köylüler Gaziantep Arkeoloji Müzesi'ne 31 Aralık 2004'te dilekçeyle başvurarak konu hakkında bilgi verdi. Köylüler, hiçbir yanıt alamadıklarını belirterek, "Mozaik hâlâ toprak altında. Üzerinde kuş resmi olan bir mozaik daha vardı. Resmini çekip yetkililere gösterdik ancak kimse ilgilenmedi.

Tarlayı sürerken kuş resminin bulunduğu mozaik traktör tarafından parçalanmış. Parçaları şimdi tarlanın içinde. Eğer zamanında güvenlik önlemi alınmış olsaydı böyle olmazdı. Biz bu bölgenin denetim altına alınmasını istiyoruz. Tarihi eser kaçakçılarının kaçak kazı yaparak mozaikleri kaçırmasından ya da çift sürerken traktörün mozaikleri parçalamasından endişe duyuyoruz" dedi.

Gaziantep Arkeoloji Müzesi Müdürü Hamza Güllüce ise konunun takipçisi olduklarını belirterek, şöyle konuştu:

Bahçe sahibi bir gelsin...
"Bu mozaikler Roma döneminin son dönemi ile Bizans döneminin başlarına ait. Üzerinde hayvan ve kuş figürleri var. Mozaik antik Zeugma kentinden çıkarılan mozaiklerle aynı özellikleri taşıyor ve 100 metrekare olduğunun tahmin ediyoruz. Mozaiğin kurtarılması için ilgili yerlere yazılar yazıldı ancak henüz cevap gelmedi. Mozaiğin bulunduğu antepfıstığı bahçesinin sahibi yurtdışında olduğu için muvafakat yazısı alamadık ve kazı yapamadık. Buradaki tarihi eser ve mozaiklerin kurtarılması için ek tedbirler alınarak, acil kurtarma kazısı başlatılması gerek."
(Radikal)
Yayın tarihi: 19.03.2005
448
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.