Magazin

Bahçede kurban kesmeye hijyen şartı

Bahçede kurban kesmeye hijyen şartı

Diyanet, kendi bahçesinde kurban kesmek isteyenlere hijyen koşuluna uymaları şartıyla izin veren genelge yayınladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı, kurban kesimine ilişkin genelge yayımlayarak, belediyelerin, kurban kesim yerlerini inşa edene kadar geçici kesim yerlerini belirlemesini, ancak kesim yerleri dışında kendi bahçelerinde ve özel mülklerinde kurban kesmek isteyenlere dini ve hijyenik şartlara uymaları kaydıyla engel olunmamasını istedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı'ından valiliklere ve müftülüklere gönderilen genelgeye göre, belediyeler, çevrenin sosyal ve ekonomik imkanları ile mevcut mezbahalar dikkate alınarak ihtiyaç duyulan sayıda ve büyüklükte kurban satış ve kesim yerlerini belirleyecek.

Kurban satış ve kesim yerlerinde gerekli altyapı ve üstyapının kapalı veya açık olmasına belediyeler karar verecek. İnşaatın tamamlanmasına kadar hizmetin yürütülebilmesi için geçici kurban satış ve kesim yerleri belediyeler tarafından belirlenecek.

Özel mülkiyette kurban kesimi

Kurban kesim yerleri dışında kalan ve kurban kesimi için uygun olan yerlerde, kendi bahçesi veya özel mülkünde kurbanlarını kendi imkanları ile kesmek isteyenlere, dini ve hijyenik şartlara uymaları ve hayvana eziyet vermeden kesmeleri kaydıyla engel olunmayacak.

Kurban kesim yerlerinde görevlendirilecek yönetici, kasap, veteriner, şoför ve yardımcı personel ile gerekli araç, komisyonda görevli kuruluşlardan seçilecek.

Gerçek ve hükmi şahıslar tarafından hazırlanacak kurban satış yerleri ve kurban kesim yerlerinde aranacak şartlar, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından çıkarılacak yönetmelik düzenleninceye kadar, yerel koşullar dikkate alınarak komisyonca belirlenecek.

Ayrıca, kurban kesim hizmeti veren gerçek ve tüzel kişilerin sadece sağlık ve çevre kuralları ile dini kurallara uygun olarak yürütülüp yürütülmedikleri komisyonlarca denetlenecek.

Kurban kesim yerlerindeki atıklar öncelikle değerlendirilecek ve herhangi bir kirliliğe sebep olmalarının engellenmesi için gerekli önlemler alınacak.
Yayın tarihi: 23.01.2002
442
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.