Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Baharda zatürreeye dikkat

Baharda zatürreeye dikkat

Türkiye'de bebek ölümlerinin yüzde 48'inden sorumlu olan zatürree, baharda da dengesiz hava nedeniyle artıyor.

Dünyada her yıl 5 yaşın altındaki 10-12 milyon çocuk zatürree nedeniyle ölüyor. Toraks Derneği Solunum Sistemi Enfeksiyonları Çalışma Grubu verilerine göre, Türkiye'de ise 1 yaş altı bebek ölümlerinin yüzde 48'inden zatürree sorumlu. Zatürree, her ne kadar kış hastalığı olarak bilinse de özellikle bahar mevsimindeki dengesiz hava koşulları risk oluşturuyor. Ciddi seyreden hastalık, Türkiye'de ölüm nedenleri arasında beşinci sırada yer alıyor.

'Pnömokok' adı verilen bakterinin yarattığı hastalık kolay bulaşıyor. Hapşırık ve öksürükle yayılabildiği gibi bardak, mendil, çatal, kaşık, kapı kolu gibi eşyalar aracılığıyla da bulaşan hastalık, çoğunlukla ilk 48 saat içinde ölüme neden oluyor.

Sadece üşütmek zatürreeye neden olmuyor. Pnömokokları solunum yoluyla alan biri soğuğa maruz kaldığında bakteri boğazda çoğalıyor ve akciğere yerleşerek zatürreeye neden oluyor. Ancak kana geçip farklı bölgelerde de hastalık yapabiliyor. Hastalığın görüldüğü oldukça geniş bir risk grubu var:

İleri yaş, kronik hastalıklar, sigara, alkol kullanımı ve grip salgınları olarak belirlenen risk faktörleri, iki yaş altı çocuklarda, düşük doğum ağırlığı, erken doğum, anne sütü ile beslenememe, yeterli beslenememe, D vitamini eksikliği, yetersiz aşılanma ve hava kirliliği... Özellikle, bebeklerde, çocuklarda, yaşlılarda ve hastalarda zatürree daha ölümcül olabiliyor. Bazı durumlarda grip virüsü de zatürreeye yol açabiliyor.

Belirtilere dikkat edin
Zatürree, bir-üç günlük kuluçka döneminin ardından üşüme, titreme, 39-40 derece ateş, terleme, nefes alırken, öksürürken batma hissi yaratan göğüs ağrısı, pas renginde balgam belirtileriyle kendini gösteriyor. Hastalık süresince solunum sayısı artıyor. Solunum sıkıntısı nedeniyle meydana gelen oksijen yetmezliği solukluk ve morarma yaratıyor. Eğer zatürree olan kişi kalp veya akciğer hastasıysa tüm bu belirtilerin yanı sıra solunum yetmezliği de görülüyor. Zaman zaman iştahsızlık, halsizlik, bulantı, kusma, eklem ve kas ağrısı şikâyetleri de yaratabiliyor.

Korunmak mümkün
Özellikle çocukları zatürreeden korumak için aşı gerekiyor. Ayrıca risk grubunda yer alanlar, yani 65 yaş ve üzerindekiler, kanser, böbrek yetmezliği, kalp, şeker, siroz gibi hastalığı olanlar, alkol kullananlar, toplu ortamlarda bulunanlar aşılanmalı. Sigara kullanımı azaltılmalı. Bebekler emzirilmeli. Soğuğa maruz kalınmamalı. Toplu yaşam alanları sık sık havalandırılmalı, hastalar öksürüp hapşırırken ağzını kapatmalı.
(Radikal)
431
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.