Magazin

Baharda astıma dikkat!

Baharda astıma dikkat!

Astım Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen bilgilendirme toplantısına katılan astım hastalarına uyarıda bulunan Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik İmmünoloji-Allerji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Seval Güneşer Kendirli, bahar mevsiminin yaşandığı bu günlerde astımlıların daha dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Verem Savaş Dispanseri'nde gerçekleştirilen toplantıya çok sayıda çocuk ve erişkin hasta ile sağlık görevlisi katıldı. Dernek başkanı Zühal Dinçer, bu toplantıları sık sık gerçekleştirip, astım hastalarının daha bilinçli tedavi görmesini ve hastalıklarıyla ilgili bilgi edinip, ilaçlarını daha uygun şekilde kullanmalarını sağlayamaya çalıştıklarını ifade etti.

Hastalara bilgi aktarıp, uyarılarda bulunmak amacıyla toplantıya katılan Prof.Dr. Seval Güneşer Kendirli, Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Ali Kocabaş, Yrd.Doç.Dr. Gülbin Bingöl, Yrd.Doç.Dr. Sedat Kuleci ile SSK Adana Hastanesi doktorlarından Uzm. Dr. Tülay Büyükiz, yöneltilen soruları yanıtlayıp, tedavinin sağlıklı yürümesi için yapılması gerekenleri söyledi. Astımın bahar mevsiminde ortaya çıkan çiçek polenleri nedeniyle tetiklendiğini ifade eden Prof.Dr. Kendirli, "Hastalar ilaçlarını düzenli kullanıp, kendilerine alerji yapan ortamlardan uzak kalırsa bu mevsimi sıkıntı çekmeden atlatabilir'' dedi.

Astımın kesin tedavisinin bulunmadığını ancak ilaç ve çeşitli uygulamalarla kontrol alınabildiğini ifade eden Prof.Dr. Ali Kocabaş ise şunları söyledi:

"Hastalar kesin tedavi bekledikler için, ilaçları bir süre kullandıktan sonra iyileşmediklerini görüp, sürekli doktor değiştiriyor. Sonunda iş kocakarı ilaçlarının kullanımına kadar varıyor. Oysa bu hastalığın kesin tedavisi yok. Hiç bir doktor bunu yapamıyor. Verilen ilaçlar yalnızca astımı kontrol altında tutmak içindir. Bunu ya hasta anlamıyor ya da biz anlatamıyoruz.''
(DHA)
Yayın tarihi: 11.04.2003
464
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.