Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bahar zehir olmasın!

Bahar zehir olmasın!

Özellikle bahar aylarında ortaya çıkan alerjik şikayetleriniz henüz başlamamışken yaptıracağınız aşı tedavisi sizi çok rahat ettirecek.

Solunum yolu alerjisi olarak da tanımlanan bahar (polen) alerjisi bir çok kişinin en büyük dertlerinden. Uzmanlar, alerjik reaksiyonlar artmadan yapılan aşı tedavisinin astım olma riskini önemli ölçüde azalttığını belirtiyorlar. Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Ali Kokuludağ konuyla ilgili olarak şu bilgileri verdi: "Solunum yolu alerjisi olarak da tanımlanan bahar (polen) alerjisinde saman nezlesi, gözde kaşıntı ve sulanma, genizde yanma gibi belirtiler görülür. Bu mevsimde kişi alerjik rahatsızlık yaşadığını bilir. Yılboyu süren alerjilerde ise alerjik nezle, soğuk algınlığıyla karıştırılabilir. Bu yüzden farkına varılmayabilir ve bu durum alerjinin sinsi sinsi ilerlemesine neden olur. Alerji hangi tür olursa olsun, alerjik bünyelerde astım olma riski daha fazladır. Aşı tedavisi ise astım olma riskini azaltır."

AŞI TEDAVİSİ 10 YIL ETKİLİ
Prof.Dr. Ali Kokuludağ, alerjisi olan ve ilaç kullanan kişilerin, ilacı bıraktıktan sonra şikayetlerinin tekrar başladığını belirtti. Prof. Dr. Kokuludağ, ''İlaç tedavisi aşı kadar etkili olmuyor. Ayrıca astım olma riskini de azaltmıyor. Alerjik kişiler zamanla yeni alerjenlere karşı da duyarlılık gösterebiliyorlar. Yaklaşık 10 yıl etkili olan aşı tedavisinde yüzde 80-90 başarı sağlanıyor'' dedi.

POLEN ALLERJİSİNDEN KORUNMANIN YOLLARI
Prof.Dr. Ali Kokuludağ, çiçek açma mevsimi olan baharda, polen alerjisi olanların çayır, ot ve ormanlık bölgelerden uzak durmaları gerektiğini belirtti. Özellikle sabahları pencerelerin açılmaması gerektiğini söyleyen Kokuludağ, ''Günlük kıyafetlerin havalandırılması ve saçların gece yatmadan önce yıkanması gibi tedbirler alınırsa, hasta biraz olsun rahatlayabilir'' dedi. Ali Kokuludağ, Ege Bölgesi'nde en çok ''zeytin alerjisi'' görüldüğünü de belirterek, ''Bu ağaçlardan yayılan polenler özellikle mayıs ve haziran aylarında bazı kişilerde alerjiye neden oluyor ve polen alerjisinin belirtileri görülüyor'' diye konuştu.
(Milliyet)
Yayın tarihi: 24.04.2003
443
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.