Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bahar yağmurlarını kaçırmayın!

Bahar yağmurlarını kaçırmayın!

Hacettepe Üniversitesi'nden Prof.Dr. Saydam, gündüz yağışlarının insan, hayvan ve bitkiler için çok yararlı olduğunu belirterek, "Yağmur yağarken şemsiye açıp, tabiatın lütfundan vücudunuzun faydalanmasını engellemeyin" dedi.

Hacettepe Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Cemal Saydam, bugünlerde gündüz yağan yağmurların çöl fırtınalarıyla taşınan demir açısından zengin tozlar içerdiğini; insan, hayvan ve bitkiler için yararlı olan bu tozlardan maksimum düzeyde yararlanılması gerektiğini söyledi. Saydam, " En azından saçlarınız bu sudan faydalansın. Bakın nasıl en kaliteli şampuanı kullanmış gibi yumuşacık olacak" dedi.

Bu demir her şey için faydalı
Prof.Dr. Saydam, bugünlerde zaman zaman tüm yurtta sağanak şeklinde yağan yağmurların sahra kökenli tozları da beraberinde getirdiğini, bu tozların gündüz vakti yere inmesi halinde insanlar, hayvanlar ve bitkiler için demir yönünden yararlı olduğunun araştırmalar tarafından kanıtlandığını kaydetti.

Yağmurların gündüz yere indirdiği demirin (Fe II), yeryüzünde her şey için faydalı olduğunu ifade eden Prof.Dr. Saydam, Türkiye'de üretilen beş değişik tür buğday üzerinde araştırma yaptıklarını, büyüme aşamasındaki bitkilerin ikiye ayrılarak, bir bölümünün gübreyle, diğer bölümünün de yağmur suyu ile beslendiğini ifade etti.

Saydam, "Araştırmada, büyüme aşamasındaki buğday üzerinde yağmur suyunun gübre kadar faydalı olduğunu ortaya koyduk. Yağmur suyu, gübre kadar faydalı oldu" dedi. Yağmurun içindeki tozların bitkilerin yanı sıra hayvanlara da yararlı olduğunu vurgulayan Saydam, evcil hayvanların içme ve banyo suyunun, yağmur suyundan hazırlanmasını önerdi.

Doyasıya ıslanın!
Bu dönemki yağmurlar sırasında derinin ve saçların da yağmurla yere inen demirden faydalanacağını belirten Prof.Dr. Saydam, bu dönemin yağmurlarının içerdiği demir itibariyle saçları beslediğini ifade etti. Saydam, şunları söyledi: "Bu dönem yağmurlardan korunmanın bir anlamı yok, doyasıya ıslanın. Saçakların altına kap koyun ve bu suyu toplayıp evinizdeki çiçeklere verin ve gelişmeyi izleyin, şaşıracaksınız. Eğer yağmur yağıyorsa, şemsiye açıp tabiatın bu lütfundan vücudunuzun faydalanmasını engellemeyin. En azından saçlarınız bu sudan faydalansın. Bakın, nasıl en kaliteli şampuanı kullanmış gibi yumuşacık olacak. Halbuki yağmur suyunu toplayıp içeriğine baksanız, (Ben bu suyu başıma nasıl sürdüm) dersiniz. Ama bunlar çöl kökenli tozlar ve demir yönünden çok zengin. Bundan mümkün olduğu kadar yararlanmak lazım."

Hacettepe Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Saydam, uydulardan aldıkları görüntülerin, sahra tozlarını içeren bereketli yağmurların bu hafta ve gelecek hafta da yurtta zaman zaman etkili olmasının beklendiğini kaydetti.
Yayın tarihi: 28.04.2004
472
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.