Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bahar sendromuna karşı kentten uzaklaşın

Bahar sendromuna karşı kentten uzaklaşın

Uzmanlar, baharın insanlar üzerinde büyük etkisi olduğunu belirterek, bahar sendromundan kurtulmak için çeşitli önerilerde bulundular.

Bahar aylarında insan metabolizmasında oluşan değişikliklerin beraberinde yorgunluk da getirdiğine dikkat çeken Metabolizma Uzmanı Dr. Faeridun Karakurt, "Önlem alınmazsa bahar yorgunluğu kronikleşebiliyor. Kışın soğuk günleri yerini yavas yavas bahar havasına bırakırken, bir çok kişide halsizlik, yorgunluk, eklem ağrıları, sürekli uyku isteği gibi şikayetler gözleniyor. Bu yakınmaların çoğu bahar yorgunluğundan kaynaklanıyor" dedi.

Bu yorgunluğa bağlı olarak kalp ve romatizma hastalarında da yakınmaların artığını ifade eden Dr. Karakurt, durumun kronik yorgunluk sendromuna dönüşmemesi için yapılması gerekenleride şöyle sıraladı:

 • İmkanlarınızı zorlayarak birkaç günlüğüne de olsa kent dışına çıkın.
 • Çalışma temponuzu düşürün, ve monoton bir yaşam içerisindeyseniz yaşamınızı renklendirecek uğraşlar bulun.
 • Özellikle güneşli havalarda her gün sabahları aç karnına en az 5 dakika yürüyün ya da 10-15 dakika vücudunuzu yormadan egzersiz yapın.
 • Günde 3 litre su için.
 • Rahat bir uyku için yatağa girmeden önce günlük bütün stres nedenlerinizi aklınızdan uzaklaştırın.
  (DHA)
  Yayın tarihi: 11.04.2003
 • 335
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.