Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

"Bahar Sendromu"na dikkat

"Bahar Sendromu"na dikkat

Halsizlik, uykusuzluk, mutsuzluk ve eklem ağrılarıyla kendini gösteren Bahar Sendromu'nun çaresi basit.

Bahar aylarında ortaya çıkan "Bahar Sendromu" halsizlik, uykusuzluk, mutsuzluk, eklem ağrıları, zevk almada azalma gibi belirtilerle kendini gösteriyor.

Uzmanlar, Bahar Sendromu'nu aşmak için düzenli egzersiz, vitamin destekli beslenme, düzenli uyku, kısa tatiller ve güneşten yararlanmayı öneriyor.

Uzmanlar, bahar yorgunluğunda kişinin rutin yaptığı işlerde dahi kendini güçsüz, yorgun hissedebileceğine dikkat çekti. Bu durumun nedenlerinin tam olarak bilinemediğini söyleyen uzmanlar, şu bilgileri verdi:

"Güneş ışığının geliş açısının artması ya da havada izolasyon artışının etkili olduğu gibi kesin kanıtlanmamış nedenler üzerinde durulmaktadır. Diğer bir görüş de canlılardaki uyum teorisidir. Canlılar bir ortamdan diğer ortama geçerken yeni ortama uyum sağlaması kolay olmamaktadır.

İnsan bedeni de bu mevsimsel değişikliklere gerek kıştan yaza, gerekse yazdan kışa geçişlerde kolay adapte olamamaktadır. Ve bu nedenle de bahar yorgunluğu sendromu ortaya çıkmaktadır."

Bahar yorgunluğu sendromunun bir hafta ile bir ay içinde geçtiğine dikkat çeken uzmanlar, sendromun uzaması halinde kronikleşebileceği ve profesyonel yardıma gereksinim duyulabileceği uyarısında bulundu.

Bahar yorgunluğu sendromunu aşmak için yapılabilecekler şöyle sıralanıyor:

- Egzersiz: Özellikle yürüyüş,

- Vitamin destekli beslenme,

- Uyku düzenine dikkat etme,

- İş yoğunluğunu azaltma,

- Hayat ritmine dikkat etme,

- Kısa tatiller ve güneşten daha fazla yararlanma
Yayın tarihi: 19.03.2001
352
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.