Magazin

Bağdat'ta tarihi zenginlikler tehdit altında

Bağdat'ta tarihi zenginlikler tehdit altında

Dünyanın ilk pilleri olabilecek, önemli arkeolojik ve teknolojik eserler, Irak'ta yaklaşmakta olan savaştan ötürü tehlike altında.

Savaş bir halktan, bir ordudan ya da liderden daha fazlasını yok edebilir. Kültür, gelenek ve tarih de ateş hattının üzerinde. Irak'ın zengin bir ulusal mirası var. Asma Bahçeleri ve Babil Kulesi'nin bu topraklarda bulunduğu söyleniyor.

Her savaş, Bağdat müzesinde savunmasız bir biçimde durmakta olan 'antik pil' gibi paha biçilemez hazinelerin sonsuza dek kaybolması olasılığını da beraberinde getiriyor. Ev sahipliği yaptığı medeniyetler insanlığa yazıyı ve tekerleği kazandırmış olan bu bölge, benzeri aygıtların yaygın olarak tanınmaya başlamasından iki bin yıl önce, elektrik pillerinin icadına sahne olmuş olabilir.

Alman arkeolog Wilhelm Konig 1938 yılında, Bağdat civarında yaptığı kazılarda, içinde demir çubuk bulunan bakır bir silindir içeren, 13 santimetre uzunluğunda kilden yapılma bir çömlek bulmuştu. Aletin üzerinde hiçbir aşınma izi yoktu; yapılan ilk testlerde, içinde sirke ya da şarap gibi asitli bir maddenin bulunduğu ortaya çıkarıldı.

Hala gizemini koruyor
1900'lü yılların başlarında, çok sayıda Avrupalı arkeolog kutsal kitaplarda geçen Bilgi Ağacı ya da Nuh seli gibi hikayelerin kanıtlarını aramak amacıyla, Mezopotamya'daki antik bölgelerde kazılar gerçekleştirdiler.

Konig bu keşfine çok geçmeden başka açıklamalar buldu. Ona göre, bu nesnenin bir pil olması gerekiyordu. Açıklaması zor olsa da, dönemin dini ideolojisine ters düşse de, ulaştığı sonuçları yayınladı. Ancak, aradan fazla zaman geçmeden savaş patlak verince Konig'in keşfi unutuldu.

Bağdat'taki pillerin üzerindeki gizem perdesi, keşfedilmelerinin üzerinden altmış yıl geçtikten sonra hala aralanmadı. Çoğu kaynakta, pillerin Persler dönemi olan, İÖ.200 yılı civarlarından kalma olduğu belirtiliyor. Savaşçılıkta usta olan Persler bilimsel başarılarıyla tanınmıyorlardı. Antik çağda yaşayan Persliler elektriğin prensiplerini bularak bu bilgiye nasıl ulaşmış olabilirler? Belki de ulaşmadılar. Çoğu icat, altında yatan ilkelerin tam anlamıyla kavranmasıdan çok önce tasarlanmıştı. Örneğin, Çinliler ateşleme prensiplerinin ortaya çıkarılmasından uzun zaman önce barutu icat edmişlerdi.
(BBC)
Yayın tarihi: 28.02.2003
432
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.