Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Babalık 'törpülüyor'

Babalık 'törpülüyor'

ABD'de yapılan bir çalışma baba olmanın erkeklik hormonu testosteron seviyesinde zamanla azalmaya yol açtığını ortaya çıkardı.

Aralarında Harvard Üniversitesi'nin de bulunduğu ABD'nin önde gelen üç üniversitesinden uzmanlar, Çinli öğrenciler arasında yaptıkları araştırmada yaşları 21 ile 38 arasında değişen 126 erkek öğrenciye anket dağıttı. Ayrıca katılımcılardan sabah ve akşam birer kez olmak üzere günde iki kez tükürük örneği alınıp incelendi.

Tükürük testi sonuçlarında bekâr 66 erkeğin, evli ve çocuksuz 30 erkeğe göre testosteron seviyesinin az farkla da olsa yüksek olduğu görüldü. Ancak çocuk sahibi 30 erkekte görülen testosteron oranı, evli veya değil, çocuk sahibi olmayan erkeklere göre büyük farkla düşük çıktı.

Agresiflik de bitiyor
Charles Drew Üniversitesi'nden Doktor Peter Gray ve araştırma ekibi, erkekte çocukla birlikte düşen hormon seviyesini doğadaki 'çiftleşme mücadelesi'ne bağlıyor. Bu yoruma göre bir çocuk sahibi olan baba mücadele alanından uzaklaştığı ve ebeveyn alanına geçtiği için erkeklik hormonu seviyesi düşüyor. Ayrıca doğada bu durum, erkeğin yeni doğan yavru yanında agresif tavıra girmesini önlüyor.

Dr. Gray, "Elbetteki ebeveyn olma durumu sosyal özellikler içerir. Ancak bizler biyolojik türleriz ve her ne kadar öyle olduğumuzu düşünsek de hayvanlardan çok da farklı değiliz" diyor.
(Radikal)
323
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.