Magazin

Babalık davalarında artış

Babalık davalarında artış

Son bir yılda Adli Tıp Kurumu'na babalık tespiti içi başvuranların sayısı yüzde 20 artış kaydetti. En çok başvurunun yapıldığı bölgeler Marmara ile Ege.

Adli Tıp Kurumu Biyoloji İhtisas Daire Başkanı Uzman Dr. Faruk Aşıcıoğlu, son zamanlarda babalığın tespiti için yapılan başvurularda artış kaydedildiğini belirterek "Bu artışta, yaşanılan ekonomik krizin de etkili olduğunu düşünüyorum. Çünkü birçok dava dosyası miras kökenli" dedi.

Aşıcıoğlu, Türkiye'de babalık davalarının tespitinin yüzde 99'unun, Adli Tıp Kurumu'nda yapıldığını söyledi. Adli Tıp Kurumu'nda sadece mahkemelerce gönderilen vakaların incelendiğini hatırlatan Aşıcıoğlu, şöyle konuştu:

"Bu davalar, nesep (baba soyu) davaları adı altında anılır ve çocuğun nesebinin sahih (gerçek) olup olmadığı araştırılır. Bize gelen başvuruların yüzde 96'sı, anne kanalıyla yapılıyor.

Başvurular genelde miras davalarıyla ilgili, ama yıllar sonra ortaya atılan bir iddia veya şüphe üzerine de yapılan müracaatlar var. Dava dosyaları içinde en dikkat çekicileri, ensest (aile içi) ilişkiler ile tecavüz sonrası oluşan babalıklar. Dosyaların yüzde 10'u, ensest ilişkilerde oluşan babalık davalarını içeriyor. Bize, ayda ortalama 150 babalık davası dosyası geliyor."

Aşıcıoğlu, laboratuvarlarında yılda ortalama 10 bine yakın materyalin incelendiğini ve bunların yüzde 80'inin babalık dava başvurularıyla ilgili olduğunu belirterek, bu materyallerin tek tek DNA testine tabi tutularak, sonuç alınmaya çalışıldığını anlattı.

'Seneye iki katına çıkacak'

Son bir yılda kuruma, babalık tespiti için yapılan başvuruların sayısının yaklaşık yüzde 20 oranında arttığını vurgulayan Aşıcıoğlu, şunları kaydetti:

"Bu artışta, yaşanılan ekonomik krizin de etkili olduğunu düşünüyorum. Çünkü birçok dava dosyası miras kökenli. İnsanlar artık kişisel haklarından daha haberdar. Dava açıp, sonuç alma yoluna gidebiliyor. Bu, yargıda görevli kişilerle de ilgili.

Yargı mensupları, artık bu işlerden sonuç alınacağının farkında. Dolayısıylabu tür iddiaları bize havale ediyorlar. Ben inanıyorum ki, gelecek yılbu artış iki katına çıkacak."

Aşıcıoğlu, babalıkla ilgili en çok başvuru yapılan bölgelerin Marmara ve Ege olduğunu dile getirerek, bunun da kişilerin sosyoekonomik ve entelektüel gelişiminden kaynaklandığını bildirdi.

Tespit artık daha kolay

Yaklaşık 3 ay önce hem babalık, hem de tecavüz olaylarında daha çabuk ve kesin sonuç almak için ^"Y-STR" adı verilen yeni bir uygulamaya geçtiklerini ifade eden Aşıcıoğlu, bu yöntemde, babadan sadece erkek çocuğa geçen Y kromozomu üzerinde bulunan gen bölgesinde çalışma yapıldığını söyledi.

Aşıcıoğlu, şu ana kadar bu yöntemde büyük başarı sağlandığını belirterek "Adli Tıp Kurumu'nca yeni uygulamaya konulan Y-STR yöntemiyle, başta ırza geçme davaları olmak üzere, babalık davalarını çözmek daha kolay. Yaklaşık 3 aydır uygulanan bu yöntemle şu ana kadar 25 babalık davasından olumlu sonuç alındı" dedi.
Yayın tarihi: 04.02.2002
380
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.