Magazin

Baba Zula'ya TRT'den yasak geldi

Baba Zula'ya TRT'den yasak geldi

Geleneksel Türk müzik aletlerini elektronik öğelerle birleştirip değişik bir tını yaratarak Halk Müziği'ne yepyeni bir soluk getiren Baba Zula grubunun beş şarkısı, TRT denetiminden geçemedi.

Baba Zula'nın haziran ayında çıkardığı 'Duble Oryantal' adlı albümündeki 5 şarkı, TRT denetimine takıldı. Geçtiğimiz cumartesi günü TRT FM'e konuk olan ünlü grubun albümü, Türkiye Radyo TV Kurumu Genel Müdürlüğü Müzik Dairesi Başkanlığı tarafından denetime tabi tutuldu.

'Özgür Ruh', 'Galiba Hamileyim', 'Pırasa', 'Eyvah Dayım Geldi' ve 'İstanbul Çocukları' adlı şarkılar kuruldan geçemedi. Bu yasak karşısında şaşkına döndüklerini belirten Baba Zula grubu müzisyenleri şöyle konuştu:

'Yasaklanma kararı için bir gerekçe göstermediler. Tek bildiğimiz, müziğin denetimden geçtiği ama sözlerin TRT Denetleme Yasası'nda yer alan maddelere takıldığı. 'Galiba Hamileyim' isimli şarkımızı ise, herhalde isminden dolayı, değerlendirmeye bile almadılar.'
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 29.07.2005
485
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.