Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Baba, erkekler niye farklı?

Baba, erkekler niye farklı?

Çocukların cinsellikle ilgili soruları üç yaşından itibaren başlıyor. Ailelere uyarı: Okul öncesi çocuklar çok meraklı ve konuşkan olur. Soruları açıklıkla yanıtlayın

Minik oğlunuz ya da kızınız cinselliğe merak saldıysa endişelenmeyin, normaldir. Çocuklar cinselliği üç yaşında merak etmeye başlıyor.
Hacettepe Üniversitesi Ev Ekonomisi Yüksekokulu Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. İsmihan Artan ile Fatih Sultan Mehmet
İlköğretim Okulu öğretmeni Dilek Acer, üç ve dört yaşında çocuğu olan 20-39 yaşları arasındaki evli ve ilkokul mezunu 355 anneyle bir araştırma yaptı. 193'ü kız ve 129'u üç yaşında olan çocuklarının soruları ve verdikleri cevapların incelendiği araştırmanın sonuçları şöyle:

 • Üç yaşındaki çocukların yüzde 40.3'ü, dört yaşındakilerin ise yüzde 81'i cinsellikle ilgili sorular sordu.

 • Cinsiyet açısından soru soranların yüzde 66.8'ini kız, yüzde 65.4'ünü de erkekler oluşturdu.

 • Sorular daha çok anneye yöneltildi. Kızların yüzde 60.1'i, erkeklerin de yüzde 54.9'u, cinsellikle ilgili sorularını anneye sordu. Hem anne, hem babaya soranların oranı ise yüzde 8.5.

 • En çok sorulanların başında "Kızların pipisi neden yok?" geldi. Bu soruyu kızların yüzde 16.6'sı, erkeklerin de yüzde 17.3'ü sordu. "Erkekler çişini neden ayakta yapar?", "Erkeklerin, kızların cinsel organı neden değişik?" ve "Kızların pipisi olur mu?" da, çocukların yönelttiği diğer sorular.

 • 20-29 yaşları arasındaki annelerin yüzde 34.5'i, 30-39 yaş grubunun yüzde 38.8'i, soruları yanıtlarken kendilerini rahat hissediyor.

  'Eğitimin parçası'
  Doç. Dr. İsmihan Artan, cinselliğin doğum öncesi dönemde gelişmeye başladığını, okul öncesi dönemdeki çocukların çok meraklı ve konuşkan olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:
  "İyi bir ebeveyn olmanın gereklerinden biri de çocuğun cinsellikle ilgili sorularını tam anlamıyla cevaplamaktır. Anne ve babanın, cinsel eğitimin genel eğitimin parçası olduğunu, beşikten başlayarak tüm çocukluk ve ergenlikte sürdüğünü ve gelişiminin her döneminde gerekli olduğunu bilmesi gerekli."
  (Radikal)
 • 444
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.