Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Az ye çok yaşa

Az ye çok yaşa

Araştırmalar, normalin yüzde 30 altında düşük kaloriyle beslenen deney hayvanlarının, normalden çok daha uzun yaşadıklarını ortaya çıkardı.

Wall Street Journal gazetesinin haberine göre, bilim adamları, özellikle genlerinin yüzde 90'ı insanlarla aynı olan maymunlar üzerindeki deneylerin önem taşıdığını vurguladı.

Ulusal Sağlık Enstitüsü'nde 120 rhesus maymunu üzerinde yapılan ve 15 yıl süren deneylerde, az gıda verilen maymunlardan birinin 38 yaşına geldiği kaydedildi. Halen sağ olan maymunun yaşı, 114 yaşındaki insana eşdeğer kabul ediliyor.

Düşük kaloriyle beslenen hayvanlarda özellikle yaşlılıkla ortaya çıkan bazı hastalıklara da rastlanmıyor. Üzerinde deney yapılan hayvanlar arasında fareler, Labrador cinsi köpekler, su pireleri ve maymunlar bulunuyor.

Konuyla ilgili olarak açıklamada bulunan Massachussets Teknoloji Enstitüsü biyoloji uzmanlarından Leonard Guarente, "kalori kısıtlamasının, üzerinde uygulandığı her canlı türünde başarılı sonuç verdiğine" dikkat çekti. Gujarente, "Uygulama insanlarda aynı sonucu vermezse çok şaşarım" diye konuştu.

Uzmanların verdiği bilgiye göre normal beslenen bir günde 1600, bir erkek ise 2200 kalori alıyor. Düşük kalorili diyette miktarlar kadında 1120, erkekte ise 1540'a indiriliyor.

Ancak uzmanlar, dünyanın en şişman insanlarının yaşadığı ABD'de bu tür bir diyetin insanlara "açlığa mahkum edilmişler gibi bir duygu vereceğini" savundular.

Çünkü normal bir Amerikalı söz konusu diyetin öngördüğü günlük kalori miktarını, McDonald'da yediği tek bir öğünle alıyor.
457
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.