Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Ayşe Tolga'nın şöhretle işi yok

Ayşe Tolga'nın şöhretle işi yok

'Ünlü olma hevesi' taşımayan oyuncu Ayşe Tolga, 'benzer' dizilerden sıkılmış. Bir süre dizilere ara verse de sunucu olarak ekranda.

'Şehnaz Tango', 'Ah Bir Zengin Olsam', 'Aşkın Dağlarda Gezer', 'Çarli İşbaşında', 'Çifte Bela', 'Beşik Kertmesi', 'Ayrılsak da Beraberiz'... Ayşe Tolga, onlarca dizide oynamış olmasına rağmen, ismini herkesin ezbere bildiği bir oyuncu değil.

O daha çok, dikkatli gözlerin fark ettiği ve beğendiği bir oyuncu. Bir röportajında "Ben çamaşır deterjanı kadar ünlü olma heveslisi değilim" diyerek bu konuda tavrını belli ediyor.

10 yıldır oyunculuk yapan Tolga, bir süreliğine dizilere ara verdi. Fakat bu arayı iki farklı televizyon programı hazırlayarak değerlendiriyor. Biri, NTV'de hafta içi her gün yayımlanan 'life style' programı 'Gece-Gündüz', diğeri ise TRT ekranında yayımlanan yarışma programı 'Beşe Beş'.

'Senaryo beni cezbetmeli'
"Şu anda dizi yapmayı düşünmüyorum. Bu programları sunmak daha cazip geliyor. Öncelikle bir dizinin beni cezbetmesi lazım" diyen Tolga, yaz başından beri yaklaşık 20 senaryo okumuş. İçlerinde hoşuna giden, kendi deyişiyle 'parlak bir şey' bulamamış. "Senaryoların hepsi birbirini tekrar ediyor" diyor: "Üç-beş dizi var. İlk üç sayfada anlıyorsun, 'Bu bunun kopyası' diye." Televizyonun bir tüketim olduğunu söyleyen Tolga, "Sonuçta sabun köpüğü bunlar" diyerek sinemacılarla bağlantılarını kuvvetlendirmeyi düşündüğünü belirtiyor.

Gelelim televizyon programlarına... 'Gece-Gündüz'ün hem editörlüğünü, hem de sunuculuğunu üstlenen Tolga, programa yeni yeni alıştığını ve kendi tarzını oturtmak istediğini söylüyor. 'Beşe Beş' ise orijinali BBC'de 'Friends Like These' adı ile yayımlanan bir yarışma. 'Kızlarla erkeklerin rekabeti' üzerine kurulmuş bu yarışmayı Fethi Kantarcı ile birlikte sunan Tolga, daha önceden BBC'de programı izlediğini ve çok beğendiğini söylüyor.

Tesadüfen oyuncu
Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu olan Ayşe Tolga, oyunculuğa tesadüfen başlamış. Bir arkadaşının oyunculuk kursuna gide gele gördüğü ilanlara başvuran Tolga, 1994'te Kaliforniya'da oyunculuk üzerine bir burs kazanmış ama gitmemiş. Nedenini sorunca, "Çok zor zamanlardı. Babam rahatsızlanmıştı. Bir de herhalde o zamanlar daha cesaretsizdim. Şimdiki aklım olsa kesin giderdim" diye cevap veriyor. İstanbul'da çeşitli workshop'lara katılan Tolga, fırsat olursa New York Film Academy'nin workshop'larına katılacak.
(Radikal)
601
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.