Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Ayrımcılığa 'net' çözüm

Ayrımcılığa 'net' çözüm

Kadın ve erkek arasındaki ayrımcılığı ortadan kaldırmada sırası teknolojide.

İnternet, gelişmekte olan ülkelerde iş kurmak isteyen kadınlara erkeklerle eşit şartlar sunarak ayrımcılığı dengelemeye yarıyor.

Dünya Genç Girişimciler Zirvesi katılımcıları, enternetin özellikle gelişmekte olan ülkelerde muhafazakar beklentilerin etkisi altında kalan kadınların, iş arenasında erkeklerle eşit koşullara sahip olmasını sağlayarak fırsatların dengelenmesine yaradığını kaydetti.

İnternetin sağladığı olanaklar sayesinde kadınları eve kapatan toplumlarda bile teknoloji sayesinde kadınlar dünyaya açılma fırsatına kavuşuyor. İnternet kadınlara, piyasalara girme, araştırma bilgilerine ulaşma ve ucuz iletişim sağlıyor.

Aynı zamanda olmaktan kaynaklanan dezavantajları da gideren internet kadınlara yatırım sermayesi bulmakta da yardımcı oluyor. Birleşmiş Milletler (BM) Kadınlar için Kalkınma Fonu (UNİFEM) yöneticisi Flavia Pansieri, internetin kadınların önünde dünyanın kapılarını açtığını belirterek, kadın olmaktan kaynaklanan eşitsizliğin internette ortadan kalktığını söylüyor.

BM Kalkınma Programı'ndan Aster Zaoude ise internetin üçüncü dünya ülkelerinde global pazarlarla ilişkili işlerde çalışan kadınlara kendi ürünleri üzerinde daha fazla kontrol sağladığını belirterek, aracıları ortadan kaldırdığını söylüyor.

"Enformasyon teknolojisi cinsel ayrımcılığı ve eşitsizliği azaltarak daha fazla kadının ekonomik yaşama girmesini sağlıyor" diyen Zaoude, kadınların enformasyon teknolojisini yaşamlarını sürdürmek, ortaklıklar yapmak ve e-ticaret hakkında bilgi alışverişi yapmak amacıyla kullandıklarını belirtiyor.

Zaoude şöyle konuştu:
"Teknoloji, kadınları uluslararası pazarlara bağlıyor ve bu onlara piyasanın nerede olduğunu, ne tür kalite beklentileri olduğunu ve paketleme için kimlerle işbirliği yapılacağıyla bunun yanısıra ürünlerinin en iyi şekilde promosyonu hakkında bilgi ediniyorlar."

Elektronik ileşitim, iki cins arasındaki eşitsizliğin kaynağını ortadan kaldıracak mücadeleyi ateşleyerek kadınların iş ilişkilerinde etkilerinin artmasına yol açıyor.
"Women's International Net" adlı bir internet yayınının editör yardımcısı Joy Pincus, "internetin üçüncü dünya ülkelerinde baskı altındaki gençlerin seslerini uluslararası duyurmasına olanak sağladığını" söylüyor.
Yayın tarihi: 27.12.2000
520
dahafazlası
YORUMLAR

bencede şakamı bu 5 kilo et ordu mu yiyecek

muradiye 06.10.2010 17:15:59

5 KG ETMİ ?

SERPİL D.B 06.10.2010 15:46:50
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.