Magazin

"Ayrı diller" konuşuyoruz

"Ayrı diller" konuşuyoruz

Konuşmada, çevre ile kültürel yapımının bireylere yüklediği rol ve davranışların etkili olduğu, erkeklerin "monoton, argoya dayalı, yöresel lehçe ağırlıklı", kadınların ise "zengin kelime dağarcıklı, akıcı" konuştukları bildirildi.

Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Alman Dili Eğitimi AnabilimDalı Başkanı Prof.Dr. Tahir Balcı, "dil ve cinsiyet arasındaki bağlantı"ya ilişkin gerçekleştirdikleri araştırmaların, ve erkeklerin birbirlerinden "ayrı" konuştuklarını gösterdiğini kaydetti. Balcı, araştırma için dört kişilik kadın, erkek ve karma gruplar oluşturduklarını, "evlilik" konusu üzerinde tartışma yarattıklarını, elde edilen bulgulardan "kadınların erkeklere oranla daha çok konuştuğu" şeklindeki ön yargının gerçek olmadığı sonucuna varıldığını bildirdi.

"Aslında kadınlar daha çok konuşmuyor"
Çevre ve kültürel yapının bireylere belli roller yüklediğini ve buna uygun davranış sergilemelerinin beklendiğini vurgulan Balcı, "Çeşitli araştırmalar, çocukların üç yaşından itibaren cinsiyetlerine özgü dilsel davranış biçimleri edinmeye başladıklarını ve anne-babaların da bu duruma kullandıkları dille katkıda bulunduklarını ortaya koymaktadır" dedi. Balcı, kadın ve erkek arasında dil kullanımına dayalı farklılıkların sosyal ve kültürel yapıyla yakından ilişkili olduğunu belirterek, "Sanılanın aksine kadınlar erkelerden çok konuşmuyor. Az ve alçak sesle konuşuyorlar, erkekler ise daha çok ve yüksek sesle konuşmayı tercih ediyorlar" dedi.

Kadınlar konunun özünde, erkek konudan sapıyor
Balcı, araştırma sonuçlarıyla ilgili şu bilgileri verdi...
 • Erkekler "monoton, argoya dayalı ve yöresel lehçe ağırlıklı", kadınlar ise "ses bilgisi bakımından çocuk diline yakın, zengin kelime dağarcıklı ve akıcı" dil kullanıyorlar.

 • Kadınlar duygusal bir yaklaşımla konuşmalarında ünlemlere ağırlık verirken, erkekler daha çok ad ve belirteçleri tercih ediyorlar.

 • Kadınlar neden-sonuç ilişkisine dayalı, hoşgörülü ve iletişimi devam ettirmekten yana bir tartışma içindeler, erkekler ise düşüncelerini örneklerle güçlendirmek yerine doğrudan benimsetmeye çalışıyorlar ve söz keserek konuşuyorlar.

 • Konuşmalar sırasında kadınlar konunun özünü kaybetmemek için çaba harcarken, erkekler genelde konudan sapıyor ve ana temadan uzaklaşıyorlar.
 • Yayın tarihi: 09.06.2003
  314
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.